A A+ A++

Zaćma starcza to schorzenie, które dotyczy zwykle osób po 60 roku życia. Lekarz może rozpoznać zmętnienie soczewki podczas podstawowego badania okulistycznego. Sprawdź, jak wygląda diagnostyka i leczenie zaćmy. Dowiedz się, co zrobić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na tę podstępną chorobę oczu.

Zaćma – poznaj objawy choroby oczu

Katarakta upośledza codzienne życie chorego, a nieleczona grozi ślepotą całkowitą. Jak rozpoznać początki choroby? Jeśli chodzi o objawy zaćmy, mogą się one różnić w zależności od rodzaju katarakty. Natomiast typową oznaką rozwoju schorzenia jest obniżenie ostrości wzroku. Wiele osób dotkniętych zaćmą widzi, jak przez mgłę, musi stale przecierać okulary, myśląc, że to skutek brudnych szkieł. U części Pacjentów pojawiają się problemy z rozróżnianiem barw. Często występuje:

– pogorszenie kontrastu,

– widzenie podwójne,

– zwiększona wrażliwość na światło słoneczne.

W bardziej zaawansowanym stadium choroby do tego dochodzą problemy z oceną odległości, trudności koordynacją i swobodnym poruszaniem się. Zaćma może więc wykluczyć chorego z życia zawodowego, sprawić, że ze względu na uciążliwe objawy wycofa się z życia towarzyskiego.

Kiedy objawy zaćmy przybierają na sile? Wraz z wiekiem. U części Pacjentów katarakta rozwija się niezauważona przez długie lata.

Do wystąpienia choroby może przyczynić się podeszły wiek. Jak już wspomnieliśmy na wstępie, mówimy wtedy o tzw. zaćmie starczej, która wynika z fizjologicznego procesu starzenia się soczewki. Zdarza się, że zaćma jest powikłaniem cukrzycy. Ryzyko zachorowania jest wyższe u osób z:

– niedoczynnością przytarczyc,

– przebytymi urazami oka

– obciążeniami genetycznymi,

– dużą krótkowzrocznością,

– otyłością,

– nadciśnieniem tętniczym,

– nałogowo palących papierosy.

Usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji

Jedną z metod leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja (łac. phacoemulsificatio cataractae) Po zastosowaniu znieczulenia miejscowego lekarz chirurg, który dzięki bardzo małemu cięciu (ok. 2,2 mm) może rozdrobnić, usunąć zmętniałą soczewkę i wprowadzić na jej miejsce nową. Jako że nacięcie goi się samoistnie, nie trzeba zakładać szwów. Procedura ta wymaga od specjalisty dużej precyzji i doświadczenia. Jak długo trwa usunięcie zaćmy metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji? Kilkanaście minut, jest to zabieg chirurgii jednego dnia. Stwierdzenie chorób przewlekłych, podeszły wiek Pacjenta, zażywanie niektórych leków i występowanie chorób współistniejących oczu może nieco wydłużyć czas trwania operacji zaćmy. Podobnie, jak zaawansowana postać katarakty.

Fakoemulsyfikacja nie wymaga pobytu w szpitalu ani zastosowania znieczulenia ogólnego. Podczas pracy chirurga Pacjent jest w pełni świadomy i może wrócić do domu po kilku godzinach od poddania się operacji.

Profilaktyka zapobiegania zaćmie

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Czy można więc zapobiec zaćmie? Nie da się w 100% zapobiec chorobie, możesz natomiast stosować profilaktykę ogólnoustrojową. By zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy, zalecamy rezygnację z używek, takich jak tytoń i alkohol. Staraj się unormować masę ciała, jeśli masz nadwagę lub otyłość. Noś okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem, który blokuje promieniowanie UV. Zwróć uwagę na sposób odżywiania, zmniejsz spożycie tłuszczów, jedz więcej warzyw zielonych i żółtych, owoców jagodowych, cytrusów. Jeśli cierpisz na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub inne choroby przewlekłe, pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza. Kontroluj też wzrok u okulisty, nie rzadziej, niż raz na 2 lata.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma

[dostęp: 15.03.2024 r.]

— artykuł sponsorowany —

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPIŁKA RĘCZNA. Spadek Zeptera KPR Legionowo z Orlen Superligi… Zagłębie Lubin – Zepter KPR Legionowo 37:36, 33:33 (14:13) rz. karne 4:3 (14:13)
Następny artykułCzas na dobry sezon trójmiejsko-brytyjski w biznesie