Tak wynika z raportu „Restrukturyzacje i upadłości w Polsce 2023”, sporządzonego przez kancelarię FILIPIAK BABICZ LEGAL we współpracy z CMT ADVISORY i dr Ulyaną Zarembą z WSIiZ w Rzeszowie.
W 2023 roku wszczęto łącznie 4193 restrukturyzacje. Tylko 290 z nich przeprowadzono w ramach trzech różniących się postępowań sądowych: przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego oraz postępowania sanacyjnego. Aż 3903 przypadków to pozasądowe postępowania restrukturyzacyjne o zatwierdzenie układu (PZU) wszczynane przez dłużnika we współpracy z nadzorcą układu. Tym ostatnim w raporcie poświęcono najwięcej uwagi.
Dlaczego postępowanie o zatwierdzenie układu jest tak popularne? Chodzi o stosunkowo niski koszt i krótki czas jego trwania. Dodatkowo daje możliwość skorzystania z moratorium egzekucyjnego oraz ochrony przed wypowiedzeniem kluczowych kontraktów gospodarczych restrukturyzowanego przedsiębiorcy — dłużnika.
W postępowaniu takim ważne jest ustalanie tzw. dnia układowego, istotnego dla wstrzymania egzekucji i czasu, jaki przedsiębiorca ma na przygotowania układu z wierzycielami. Dzień układowy ustalany jest niezwłocznie po podpisaniu umowy z doradcą restrukturyzacyjnym. On, jako nadzorca układu, obwieszcza o jego sku … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS