Planowane zmiany miały na celu wprowadzenie konkurencyjności ośrodków pod względem m.in. warunków, infrastruktury, czy poziomu dopłat. Obawiano się jednak, że na zmianach stracą niewielkie, mniej znane ośrodki, a danie wyboru pacjentom doprowadzi do upadku nawet połowy placówek uzdrowiskowych. Obecnie każde skierowanie musi potwierdzić odpowiedni oddział wojewódzki NFZ i to on decyduje o wyborze placówki za kuracjuszy.
Planowana reforma, a rzeczywistość
Plany przewidywały uproszczenie procesu i pominięcie NFZ w procesie kierowania pacjentów do sanatoriów. Reforma miała również zelektronizować procedury kierowania pacjentów do sanatoriów, a także dać kuracjuszom możliwość wyboru placówki oraz termin turnusu zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Ministerstwo zdrowia wycofało się z nowelizacji, tłumacząc, że “w związku z licznymi uwagami kierowanymi ze strony branży uzdrowiskowej – m.in. krytycznym odniesieniem się środowiska świadczeniodawców uzdrowiskowych do zmiany sposobu kierowania na leczenie uzdrowiskowe z pominięciem oddziałów wojewódzkich NFZ”.
Informacje dotyczące wyjazdów do sanatorium w 2024 roku
Czas oczekiwania na sanatorium jest liczony od daty złożenia skierowania w Narodowym Funduszu Zdrowia. Od 2023 roku skierowanie do sanatorium może zostać wystawione oraz potwierdzone nie tylko w formie pisemnej, ale także w formie elektronicznej, zapisywanej w Systemie Informacji Medycznej (SIM). Co ważne skierowanie w formie papierowej należy dostarczyć do oddziału wojewódzkiego NFZ w terminie do 30 dni od daty wystawienia przez lekarza. Po tym terminie skierowanie traci ważność.
Według danych NFZ ze stycznia 2024 szacunkowy czas oczekiwania w kolejce do sanatorium w odrębnych województwach wynosi: śląskie – 12 miesięcy; małopolskie, mazowieckie i lubuskie – 11 miesięcy; opolskie – 10 miesięcy; dolnośląskie, łódzkie, świętokrzyskie i wielkopolskie – 9 miesięcy; pomorskie i podkarpackie – 8 miesięcy; zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie – 7 miesięcy; podlaskie – 6 miesięcy; lubelskie – 4 miesiące i warmińsko-mazurskie – 3 miesiące.
Obecnie z formy leczenia uzdrowiskowego można korzystać raz na 12 miesięcy, turnus wynosi zazwyczaj 21 dni. Każdy kuracjusz przebywający w sanatorium musi zapłacić za zakwaterowanie i wyżywienie oraz koszty dodatkowe takie jak np. miejsce parkingowe czy dojazd. Cena zależy od standardu pokoju i sezonu rozliczeniowego, a o wysokości opłat decyduje Ministerstwo Zdrowia. Według przepisów pacjent nie może ponosić wyższych opłat niż te, ustanowione przez MZ.
Jak wynika z danych GUS, średnio w ciągu roku zakłady lecznictwa uzdrowiskowego przyjmują między 750 a 800 tysięcy kuracjuszy. Najpopularniejszymi uzdrowiskami w Polsce są Ciechocinek, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój czy Polanica-Zdrój.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS