A A+ A++

Urzędy są przeciążone obowiązkiem wymiany praw jazdy, a w związku ze zmianą przepisów, szykuje się prawdziwy szturm klientów na wydziały komunikacji. Nowe regulacje nakładają obowiązek wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie na wszystkich, którzy świadczą usługi przewozu osób na terenie naszego kraju, w tym taksówkarzy.

Zmiany wprowadzone przez nowelizację Prawa o ruchu drogowym z maja 2023 roku narzucają konieczność posiadania polskiego prawa jazdy na wszystkich obcokrajowców pracujących w Polsce jako taksówkarze lub wykonujących odpłatny przewóz osób. Pomimo tego, że nowe przepisy będą obowiązywać dopiero od 17 czerwca, już teraz wydziały komunikacji przeżywają oblężenie, a obsłużenie wszystkich chętnych staje się wyzwaniem. Sytuacja może się pogorszyć, gdyż wielu zainteresowanych póki co nie ma możliwości złożenia wniosku.

Obowiązkowa wymiana praw jazdy do 17 czerwca. Kogo dotyczy?

Coraz częściej słychać, że urzędy mają problemy z obsługą klientów i apelują do rządu o wydłużenie okresu vacatio legis. Według starostów, tylko taka interwencja może pomóc “odkorkować” wydziały komunikacji. W niektórych urzędach odnotowano już dziesięciokrotny wzrost zainteresowania wymianą prawa jazdy.

Nowe przepisy zostały wprowadzone w celu poprawy bezpieczeństwa osób korzystających z taksówek oraz firm oferujących usługi przewozu “na aplikację”, takich jak Bolt czy Uber. Firmy te często zatrudniają obcokrajowców posiadających zagraniczne prawo jazdy, co umożliwia im świadczenie usług przewozu, ale wiąże się z ryzykiem lekceważenia przepisów drogowych, w związku z brakiem możliwości naliczania punktów karnych. Zagraniczne prawo jazdy nie jest bowiem rejestrowane w krajowej ewidencji, co oznacza, że obcokrajowcy prowadzący taksówki w Polsce mogą łamać przepisy bez obawy o utratę prawa jazdy “za punkty”. Nowe przepisy mają na celu uregulowanie tej sytuacji i zwiększenie dyscypliny wśród kierowców, bez względu na ich pochodzenie.

Wymiana prawa jazdy na polskie

Chociaż intencja wprowadzenia przepisów o obowiązkowej wymianie prawa jaz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzybciej stracisz prawo jazdy, obowiązkowe badania lekarskie – nowe pomysły UE
Następny artykułZachwycające wirydarze we Wrocławiu. W wielu jeszcze nie byliście [DUŻO ZDJĘĆ]