Tegoroczna zima była dla mieszkańców Wrocławia o 0,9°C cieplejsza niż rok temu. Najniższą średniodobową temperaturę -11°C odnotowano 9 stycznia 2024 roku. Z kolei najwyższa średniodobowa temperatura w tym sezonie zimowym wyniosła 17°C (31 marca 2024 r.). Najchłodniejszym zimowym miesiącem okazał się styczeń (średnia temperatura w tym czasie wyniosła 0,9°C), a najcieplejszym marzec (6,9°C).
Kogeneracja dostarcza ciepło we Wrocławiu
KOGENERACJA, w skład której wchodzą cztery zakłady produkcyjne, zaspokaja pełne zapotrzebowanie na ciepło systemowe, co stanowi około 65 proc. potrzeb grzewczych aglomeracji wrocławskiej. Elektrociepłownia to miejsce, które pracuje bez przerwy zimą i latem.
Kogeneracja w trakcie transformacji energetycznej
Elektrociepłownie należące do KOGENERACJI są w trakcie transformacji energetycznej w kierunku zero- i niskoemisyjnej produkcji ciepła.
Do 2030 roku na terenie EC Wrocław uruchomione zostaną nowe urządzenia produkcyjne z wykorzystaniem nieeksploatowanych obecnie historycznych budynków produkcyjnych dawnej elektrowni z początku XX w.
Elektrociepłownie. Co się zmieni
Produkcja bez udziału węgla rozpocznie się również w podwrocławskich Siechnicach – jeszcze w tym roku uruchomiona zostanie tam nowa jednostka zasilana gazem (EC Czechnica-2), która zastąpi studwudziestoletnią elektrociepłownię węglową.
Z kolei w zasilanej już gazem EC Zawidawie w minionym roku uruchomiono dodatkowo dwa agregaty kogeneracyjne oraz nową instalację solarną. KOGENERACJA planuje również do 2030 r. zwiększenie mocy tego zakładu, budując nowe jednostki wytwórcze nisko- i zeroemisyjne.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS