A A+ A++

Nieodłącznym elementem prac wiosennych na polach uprawnych jest opryskiwanie pól i sadów.

Pestycydy są śmiertelnym wrogiem pszczół. Wszelkiego rodzaju środki chemiczne, które są stosowane w celu ochrony roślin, powodują masowe ginięcie pszczół oraz innych owadów pożytecznych.

Niedopuszczalne jest stosowanie oprysków podczas oblotów pszczół. Opryski najlepiej wykonywać wieczorem lub nawet nocą podczas bezwietrznej pogody (przy prędkości wiatru poniżej 4m/s).

Należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości co najmniej:

  • 20 m od pasiek,
  • 3 m od dróg publicznych,
  • 3 m (opryskiwacze sadownicze) lub 1 m (opryskiwacze polowe) od zbiorników i cieków wodnych oraz terenów nieużytkowanych rolniczo, inne niż będące celem zabiegu lub zgodnie z etykietą.

Każdy, kto widzi, że takie opryski są wykonywane w niewłaściwych godzinach, jest zobowiązany poinformować o tym rolnika/sadownika, a jeśli nie zaprzestanie on swoich działań, zawiadomić PIORiN (Państwowa Inspekcja Ochrony Rosin i Nasiennictwa, https://piorin.gov.pl/sl-kontakt/) lub policję.

Za niestosowanie się przepisów grozi kara pieniężna, a rolnik może być pozbawiony dotacji unijnych, jeśli z nich korzystał.

Rolnicy powinni stosować do opryskiwania wyłącznie środki, które zostały dopuszczone do obrotu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z uwzględnieniem informacji zawartych na etykietach.

Szczegółowe dane dotyczące wymagań dla stosujących środki ochrony roślin znajdują się na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa http://piorin.gov.pl/wiorin/malopolskie/

Do pobrania:

Gmina Dębno

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWestinghouse publikuje nowy raport dotyczący ekonomicznego wpływu wdrożenia technologii AP1000® w Polsce i ogłasza wybór kluczowych polskich dostawców
Następny artykułMłodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy realizuje projekt Edukonomia