A A+ A++

Metro od zawsze fascynuje samą konstrukcją i tym jak sprytnie działa. W wielu miastach na świecie zadbać jednak, by stacje poza funkcjonalnością były także atrakcją i miejscem, gdzie można podziwiać sztukę, architekturę, a nawet dzieła sławnych twórców. Wśród najpiękniejszych stacji warto wyróżnić tę w Lizbonie, która tonie w kolorach i zjawiskowym świetle. 

Zobacz wideo
Miasto było skazane na korki, dlatego zbudowali podwieszane metro

Stacje metra w Sztokholmie robią wrażenie, ale portugalska perełka nie ma konkurencji

Temat związany z metrem jest dla wielu osób ciekawy i niemal intrygujący. Poza technologicznymi nowinkami warto skupić się także na kwestiach wizualnych, a w wielu miastach na świecie jest to niemalże atrakcja turystyczna. Kilka miesięcy temu na językach były stacje ze Sztokholmu, a szczególnie T-Centralen, która mieni się w niebieskich tonach czy Solna centrum – skalna stacja, którą zaprojektowano w czerwono-zielonej kolorystyce z dodatkiem malowideł przedstawiających problemy ekologiczne tejże dzielnicy. 

Na prawdziwe podium zasługuje jednak stacja metra w Lizbonie. Olaias metro station to stacja czerwonej linii metra w stolicy Portugalii. Znajduje się przy Rua de Olivença na południowy wschód od Avenida Engenheiro Arantes e Oliveira – w dzielnicy Olaias, na północny wschód od centrum miasta. To jednak nie jest największa zaleta tego miejsca. Projekt infrastruktury został opracowany przez architekta Tomása Taveirę, który zaprojektował imponującą stację z wysokimi filarami w stylu industrialnym i to na dodatek w wielu bajkowych kolorach. Największe wrażenie robi sklepienie, które mieni się w kolorach tęczy i zapewnia ciekawą grę świateł. 

Te stacje robią wrażenie i są prawdziwymi dziełami sztuki i architektury 

To jednak niejedyne cacko rodem z Portugalii. W Porto znajdziemy z kolei najpiękniejszy dworzec, który codziennie odwiedzają setki turystów, tylko po to, by przyjrzeć się obłędnym dziełom sztuki na ścianach. Stacja kolejowa São Bento, w Porto charakteryzuje się zjawiskowym wnętrzem, a wszystko przez 20 tysięcy płytek azulejos, które w 19005 roku były ręcznie malowane przez kolejne 11 lat przez 1905 roku. Za projekt odpowiadał artysta Jorge Colaço, który przedstawił niektóre ważne epizody z przeszłości Półwyspu Iberyjskiego oraz najważniejsze momenty dla Porto. 

Zjawiskowe stacje metra można podziwiać także w innych państwach. Warto wspomnieć także o Pannenhuis w Belgii, która charakteryzuje się modernistycznymi formacjami oraz czerwonym światłem. Z kolei Toledo to stacja linii 1 metra w Neapolu – wyróżnia się psychodelicznym wirem fioletu i błękitu na stropie. Jedną z najpiękniejszych stacji metra w Azji jest Formosa Boulevard, która powstała na potrzeby przygotowań do Światowych Igrzysk w 2009 roku. Znana jest z kolorowych paneli, które dają niesamowity klimat. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiebieski spacer zainaugurował “Dzień świadomości autyzmu” w Rybniku [ZDJĘCIA]
Następny artykuł„Życie. Moja historia w Historii” – książka Franciszka już w polskich księgarniach