A A+ A++

Kiedy uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy znalazły w sieci informację, że tylko 30 procent Polaków może posługiwać się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym, od razu podjęły decyzję, czego będzie dotyczył ich projekt w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Zatytułowały go Page by Page – angielski od najmłodszych lat, by nikt nie miał wątpliwości, jaki cel stawiają przed sobą. Julia Jaźwińska, Hanna Biela, Natalia Mądro, Kamila Gil, Natalia Skruch i Emilia Gałda uczą dzieci z przedszkoli i klas 0-3 języka angielskiego metodą Total Phisical Response. Chodzi w niej o wykorzystanie sposobu, w jaki niemowlęta uczą się swojego pierwszego języka, a ruch jest ściśle powiązany z sygnałami werbalnymi.

– Znajomość języków jest niezwykle ważna, niezbędna do komunikacji z obcokrajowcami, przydatna w podróżach i przyszłej pracy. Mimo że są to odległe czasy z perspektywy przedszkolaka, to wierzymy że nauka w młodym wieku ma znaczący wpływ na nasze życie – zauważa liderka grupy projektowej Hanna Biela.

Jako, że wspomniane wyżej 30 procent, to według nich za mało, chcą choć trochę przyczynić się do poprawy tej statystyki. W ramach projektu prowadzą zajęcia w przedszkolach i szkołach, podczas których okazuje się, że metoda TPR rzeczywiście pozwala pozytywnie zmotywować maluchy do współpracy.

Różnorodność propozycji sprawia, że dzieci nie mogą się nudzić. Uczennice II LO dają im okazję do śpiewanie piosenek, czytanie książek, odgrywanie scenek tematycznych, ale też uczestnictwa w grach interaktywnych, w których ważna jest aktywność ruchowa.

Podane im w tak przyjazny sposób angielskie słówka sprawiają, że najmłodsi nie zniechęcają się do nauki już na starcie. Mogli się o tym przekonać wychowankowie Szkół Podstawowych nr 3, nr 5 i nr 12 w Dębicy, a także Miejskich Przedszkoli nr 5 i nr 8.

Ale dziewczęta z grupy Page by Page nie zamierzają poprzestać na uczeniu tylko maluchów. Zapewniają, że na ich projekcie skorzystać mogą także starsi uczniowie, a także dorośli. Dlatego zdecydowały się poszerzyć grono odbiorców do starszego rodzeństwa dzieci, rodziców, a nawet nauczycieli. Robią to nie zapominając równocześnie o głównym przesłaniu ich akcji.

– Działania w ramach projektu relacjonujemy w mediach społecznościowych. Wraz z partnerami zamieszczamy na nich sprawdzone materiały dydaktyczne oraz inspiracje dla opiekunów na dobrą zabawę i przyjazną młodym umysłom naukę, która zaowocuje życiem pozbawionym barier językowych – zapewnia Hanna Biela.

Chcą też rozpowszechnić język angielski w miejscach, gdzie jego nauka nie jest obowiązkowa, a więc w świetlicach środowiskowych prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dębicy i domach dziecka. 

Członkinie grupy pomyślały również o tych, których nie zawsze stać jest na zakup książek do nauki języków obcych, które są bardzo drogie. Z myślą o nich założyły zbiórkę, a pieniądze, które zostaną wpłacone przez darczyńców, przekażą Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy na zakup materiałów dydaktycznych w języku angielskim. Zrzutkę można znaleźć TUTAJ. 

Dziewczyny z grupy Page by Page zapraszają do obserwowania ich działań w mediach społecznościowych, na Facebooku, Instagramie i Tiktoku.

Aktualizacja: 10/04/2024 15:03
Autor: Janusz Grajcar
/ Debica24.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodsumowanie kampanii Dariusza Kozakiewicza
Następny artykułPoważny wypadek motocyklisty w miejscowości Gościm pod Drezdenkiem