Już można się rejestrować na studia oficerskie na wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych. W tym roku uczelnia ma na pierwszym roku aż 890 miejsc. Taki – rekordowy – limit wyznaczyło Ministerstwo Obrony Narodowej na podstawie szacunków dotyczących zapotrzebowania Wojska Polskiego na oficerów. Oczywiście, w perspektywie 5 lat, bo tyle trwają studia.
Galeria zdjęć
Kandydaci na studia oficerskie mogą wybierać między czterema kierunkami:
- Dowodzenie;
- Informatyka;
- Inżynieria bezpieczeństwa;
- Logistyka
O przyjęciu na studia – obok wyników matury – decyduje test sprawnościowy i rozmowa rekrutacyjna.
Dach nad głową, dobre pieniądze
Na terenie kampusu AWL są sale wykładowe, sale ćwiczeń specjalistycznych, symulatory, kompleks sportowy, strzelnice. Bardzo interesującym obiektem jest Ośrodek Kształcenia Kompetencji Dowódczych. To zbudowany z surowego betonu system kilkunastu boksów pod gołym niebem. Mają po kilkadziesiąt metrów powierzchni i ściany wysokie na cztery-pięć metrów. Każdy z nich jest inaczej zaaranżowany: w części są minikanały wypełnione wodą, w niektórych stoją stalowe konstrukcje, drewniane ścianki. Na wyposażeniu mają ogromne drewniane belki, stalowe rury, liny, sznury, opony samochodowe. Podzieleni na grupy podchorążowie dostają oryginalne scenariusze zadań, np. przeprawę przez przeszkodę wodną albo budowę prowizorycznego schronienia.
Zobacz również
Podchorążowie mają zagwarantowane wyżywienie i mieszkanie (część mieszka na terenie akademii, a część w domach studenckich w różnych rejonach Wrocławia). Otrzymują również comiesięczne uposażenie, którego wysokość zależy od roku studiów i stopnia wojskowego. Na I roku to 4 960 zł na rękę, na V roku uposażenie wynosi nawet 5 952 zł.
Absolwent opuszcza uczelnię w stopniu podporucznika. Dostaje też przydział do jednostki wojskowej na terenie kraju.
Szczegółowe informacje o zasadach studiów wojskowych na stronie Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS