Konferencja w WSZ w Częstochowie
Prelegenci poruszali tematy związane z zachowaniami, które mają bezpośredni wpływ na jakość naszego życia:
Bożena Boborowska: Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowia, ponieważ żaden ruch nie zastąpi lekarstwa i żadne lekarstwo nie zastąpi aktywności fizycznej. W dobie komputeryzacji, gdzie ta aktywność fizyczna jest bardzo mała, gdzie więcej czasu młodzi ludzie spędzają przy komputerach czy telefonach, niestety ta aktywność jest bardzo mała i ona powoduje osłabienie w konsekwencji zarówno odporności, jak i wydolności psychofizycznej organizmu młodego człowieka, starszego, jak i seniora.
Mówiła Bożena Boborowska, wykładowca i mgr pielęgniarstwa. „Aktywność fizyczna: Zdrowa mama, zdrowa studentka – zdrową kobietą”, to konferencja, podczas której poruszano tematy takie jak: wypoczynek, rekreacja ruchowa, sport. Ich brak może doprowadzić do otyłości, która przez WHO została uznana za chorobę cywilizacyjną:
Krystyna Żwirska – Korczala: Tkanka tłuszczowa wydziela szereg hormonów i większość z nich ma charakter prozapalny. One działają lokalnie, jak jest mała ilość tkanki tłuszczowej, natomiast jak jest nadmiar, jest uwalniana do krwioobiegu, gdzie rozchodzi się praktycznie na wszystkie tkanki, na układ sercowo-naczyniowy, wywołuje cukrzycę, wywołuje zaburzenia w układzie ruchu, w układzie oddechowym również. Ponieważ otyłości stanowi tak zwany niskiego stopnia stan zapalny w ustroju, który się to przez cały czas.
Problemy związane z otyłością wyjaśniała uczestnikom prof. Krystyna Żwirska – Korczala. Zdrowie to też spokojny i wartościowy sen. Ten temat również pojawił się podczas wykładów o zdrowiu kobiet:
Włodzimierz Wróbel: Takie przemęczenie związane z brakiem snu, może się odbić niemal na każdym narządzie, na układzie sercowo-naczyniowym, nerwowym, idąc dalej zagrożenie chorobą niedokrwienną serca, nadciśnienie, udary, które są dzisiaj epidemią. Wiele układów i narządów regeneruje się w trakcie snu, np. serce, które jest bardzo ważnym dla życia narządem i w zasadzie od momentu poczęcia aż do śmierci biologicznej organizmu musi pracować, wypoczywa między jednym skurczem a drugim, a najwięcej tego wypoczynku między skurczem a rozkurczem jest właśnie w czasie snu.
Dodaje dr n. med. Włodzimierz Wróbel, wykładowca WSZ w Częstochowie.
Czytaj także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS