A A+ A++

Niemiecki rząd zgodził się na dostawę Ukrainie 20 wozów bojowych Marder 1A3 w ramach nowej pomocy wartej miliony euro. Maszyny pochodzą z magazynów niemieckiej armii i już w tym roku mają trafić w ręce Ukraińców.

Niemieckie wozy bojowe trafią na Ukrainę

O nowej pomocy dla Kijowa donosi niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall AG, producent wozów bojowych Marder 1. Jak informuje przez swoje biuro prasowe, otrzymał od niemieckiego rządu zlecenie na przygotowanie dostawy 20 kolejnych maszyn na Ukrainę.

Nowe wozy Marder 1A3 mają wzmocnić ukraińskie jednostki oraz uzupełnić częściowe straty tych maszyn, które są wykorzystywane na froncie od jesieni 2023 roku. Według planów kolejnych 20 wozów Marder 1A3 trafi w ręce żołnierzy jeszcze w tym roku.

Jak informuje Rheinmetall AG, wartość zamówienia mieści się w “połowie dwucyfrowego przedziału milionów euro”. Firma musi przede wszystkim wykonać niezbędne przeglądy i ewentualne zmiany, aby dostawać wozy do działań bojowych.

20 wozów Marder 1A3 dla Ukrainy

Marder 1A3 to jedna z wersji podstawowego wozu bojowego piechoty niemieckiej armii RFN, a później armii zjednoczonych Niemiec, opracowywana i wdrażana od 1989 do 1998. Łącznie ok. 2100 wozów Marder 1 przeszło ulepszenie do standardu A3. W XXI w. wiele z nich zostało sprzedanych do armii m.in. Grecji czy Jordanii, przeszło do magazynów niemieckiej armii, lub zostało wykupionych przez prywatne firmy jak Rheinmetall AG.

Marder 1A3 wprowadzał ogólnie lepszą ochronę, dzięki pogrubionemu pancerzowi na przodzie kadłuba, na wieży czy tylnej części dachu. Dodatkowy pancerz został zaprojektowany tak, aby pochłaniał wstrząsy pobliskich eksplozji. Co zaskakujące działko wozu Marder 1A3 nie posiada stabilizacji, co utrudnia ostrzał w ruchu. Jak każdy wóz bojowy Marder 1A3 służy głównie do transportowania piechoty na polu walki i wspierania jej podczas szturmów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęść przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
Następny artykułZ czego robi się huśtawki ogrodowe?