Czy wiesz, że pies swoim zachowaniem może dawać ci znać o różnych dolegliwościach? Każdy właściciel czworonoga powinien być wyczulony na pewne sygnały wysyłane przez swojego przyjaciela. Sprawdź, jakie objawy są wskazaniem do prędkiej interwencji medycznej.
Dziwne zachowania u psa: co powinno niepokoić?
Zachowanie twojego psa może mówić wiele o jego stanie zdrowia. Jego obserwowanie i reagowanie na dziwne symptomy pozwoli w porę udzielić mu niezbędnej pomocy. Oto przykłady objawów, które powinny wzbudzić czujność każdego właściciela czworonoga.
Wymioty i biegunka
Częstymi objawami chorób u psa są wszelkiego rodzaju problemy trawienne, w tym szczególnie wymioty i biegunka. Jeśli zdarzyły się jednorazowo, najpewniej nie ma powodu do obaw; pies może zareagować nimi na przykład na nową karmę. Jeśli jednak zauważasz, że dolegliwości żołądkowe u pupila trwają już kilka dni, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza.
Saneczkowanie
Pocieranie zadem o podłogę, nazywane saneczkowaniem, przez wiele osób uważane jest za zabawną formę zachowania psa. Trzeba jednak wiedzieć, że ma ono związek z poważnymi kłopotami zdrowotnymi, najczęściej na tle pasożytniczym. Pies, saneczkując, chce po prostu podrapać się po tylnej części ciała. Jednorazowe saneczkowanie nie jest powodem do obaw, jednak jeśli zdarza się regularnie, zwierzak powinien zostać zbadany. Przyczyną tego zachowania mogą być pasożyty układu pokarmowego lub choroby gruczołów okołoodbytniczych.
Apatia i ospałość
Dotychczas żywiołowy psiak ciągle śpi, nie chce się bawić, a nawet nie ma apetytu? Powinna ci zapalić się czerwona lampka – takie objawy mogą wskazywać na różne choroby. Psy stają się apatyczne na przykład w gorączce. Aby dowiedzieć się więcej na temat zmian psiego samopoczucia, zajrzyj na stronę: https://zwierzolubny.pl/psy.
Dyszenie i nadpobudliwość
Jeśli dostrzegasz u swojego psa niepokój, gwałtowne ruchy i dyszenie, powinieneś pilnie zainteresować się jego stanem zdrowia. To symptomy wskazujące, że pies nie czuje się komfortowo i najpewniej mu coś dolega. Być może przyczyną jest stres emocjonalny, jednak podobne zachowania można zauważyć także w przebiegu udaru cieplnego. Sprawdź inne powody, dla których twój pies może być niespokojny: https://zwierzolubny.pl/psy/zdrowie-i-pielegnacja-psa/pies-dyszy-i-jest-niespokojny.
Niepokojące symptomy u psa: reaguj w porę!
Każde zachowanie psa odbiegające od normy powinno zainteresować właściciela. Jeśli pies zachowuje się dziwnie od dłuższego czasu, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza! Po więcej praktycznych porad związanych z opieką nad zwierzakami zajrzyj na bloga Zwierzolubny: https://zwierzolubny.pl/.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS