A A+ A++

Powstały podczas eksploatacji kamieniołomu, wapienny zbiornik z biegiem czasu wypełniał się wodą, co przyniosło efekt w postaci spektakularnej lazurowej wody. Dzisiaj turkusowe jeziorko z niesamowitymi walorami krajobrazowymi nazywane jest krakowskimi “Malediwami”. Miniony weekend pokazał, jak mieszkańcy szanują to miejsce.

Zobacz wideo
Wakeboarding. Sport idealny na letni weekend

Od kamieniołomu do atrakcyjnego kąpieliska – jak zmieniał się Zakrzówek

Sztuczny zbiornik utworzony w 1992 roku po zalaniu dawnego kamieniołomu wapienia przez lata był ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Krakowa. Zanim zrewitalizowano ten teren, kąpiel w akwenie była zabroniona głównie z powodu ryzyka utonięć. Zalew udostępniony był tylko do nurkowania, gdzie Centrum Nurkowe Kraken od 1999 roku prowadziło na nim swoją bazę.

W 2019 roku ZZM w Krakowie rozpoczęło prace nad inwestycją o nazwie “Park Zakrzówek”. 1 czerwca 2023 oficjalnie otwarto nowe kąpielisko. Do dyspozycji odwiedzających udostępniono bezpieczne, wydzielone baseny o różnej głębokości wraz z toaletami, przebieralniami i prysznicami, stworzono tarasy wypoczynkowe, ścieżki spacerowe i rowerowe, czy nawet strefę kąpieli dla psów. Krakowskie “Malediwy” stały się miejscem dostępnym publicznie dla tysięcy osób.

Z początku Park Zakrzówek cieszył się ogromnym zainteresowaniem, ustawiały się długie kolejki osób chcących skorzystać z tej atrakcji. 8 lipca 2023 roku Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zarządził na prośbę pracujących tam ratowników, aby na teren wchodziło maksymalnie na raz po tysiąc osób, dla zachowania bezpieczeństwa. Zeszły rok pokazał, że mieszkańcy pokochali nowe kąpielisko. Jak podaje ZZM wydano blisko 100 tys. opasek rejestrujących wejście na teren kąpieliska.

Jak odwiedzający przywitali Zakrzówek w 2024 roku

Niestety pierwsze upalne dni 2024 roku przyniosły wielkie rozczarowanie. ZZM postanowiło działać od razu, zanim sezon jeszcze się rozpocznie. W poniedziałek 8 kwietnia 2024 pojawił się ironizujący wpis o występowaniu nowego gatunku o nazwie “Śmieciuch pospolity”.

Odwiedzający po ostatnim weekendzie zostawili po sobie prawdziwy obraz nędzy i rozpaczy. Walające się puste butelki, śmieci po niedokończonym jedzeniu, brudne ręczniki to ukazują zdjęcia opublikowane przez ZZM wraz z nimi pojawił się alarmujący wpis, który informuje, że “gatunek wywodzący się z grupy homo obojętnus, podgatunek nierozumnus. Mimo wysokiej specjalizacji grup pokrewnych nie rozwinął połączeń neuronowych odpowiedzialnych za myślenie długoterminowe, co dla ludzkości może być wnioskiem optymistycznym wskazującym na możliwość wyginięcia. […] Nie potrafi korzystać z najprostszych narzędzi takich jak kosz na śmieci. Potrafi taszczyć na długich odległościach znaczne cieżary, po czym zostawiać je bez ładu i składu gdzie popadnie. Zjawisko to nasila się drastycznie w momentach integracji osobniczej.”

Jak możemy przeczytać w ogłoszeniu, podobny proceder występuje również nad Zalewem Bagry oraz nad Dłubnią, gdzie w miniony weekend również walczono z górą śmieci. Na koniec wpisu ZZM zwraca uwagę “Bądźcie czujni, uważnie oceniajcie współtowarzyszy odpoczynku – śmieciuch pospolitus bywa przebiegły, a w gruncie rzeczy jest wyjątkowo żałosny….”

W tym roku kąpielisko będzie dostępne bezpłatnie od 19 czerwca do 9 września w godz. 10.00–18.00. Warto jednak pamiętać, że z pozostawianie w przestrzeni publicznej śmieci w miejscach niedozwolonych grozi mandat nie niższy niż 500 zł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdkrywanie tajemnic przyszłości – różne sposoby na przepowiadanie przyszłości
Następny artykułTrwają prace związane z budową Gazociągu Warszawskiego w Ożarowie Mazowieckim