Projektowanie aplikacji z wykorzystaniem mikroserwisów jest nie tylko bardzo popularne, ale również skuteczne. Czym zatem są mikroserwisy? Komu się one przydadzą? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym są mikroserwisy?
Jak wspomniano we wstępie projektowanie aplikacji z wykorzystaniem mikroserwisów jest nie tylko coraz bardziej popularne, ale również wysoce skuteczne. Są to bowiem wąsko wyspecjalizowane komponenty, procesy bądź usługi, które dostarczają określoną funkcjonalność. Co istotne, są one całkowicie niezależne od pozostałych elementów systemu, a co za tym idzie mogą być wdrażane, rozwijane i utrzymywane w sposób autonomiczny. Poszczególne mikroserwisy działają w ramach konkretnego obszaru biznesowego i są budowane na specjalistycznej wiedzy ich twórców. W efekcie awaria jednego mikroserwisu nie powoduje automatycznego wyłączenia całej aplikacji, ale jedynie obsługiwanej przez niego funkcjonalności. Istotne jest także to, że dowolnie wybrać można stos technologiczny do przetwarzania danych w mikroserwisie, co wynika z faktu, że jest on niezależny od innych mikrousług. Warto także wiedzieć o tym, że mikroserwisy można budować zarówno w popularnych frameworkach javy, jak i PHP, wykorzystując wiele wygodnych narzędzi. W kontekście mikroserwisów należy odnieść się także do komunikacji pomiędzy nimi, która jest kluczowa i decyduje o końcowej niezawodności i wydajności aplikacji. W związku z tym developerzy muszą bazować na rozwiązaniach oferujących odpowiednią wydajność.
Mikroserwisy – komu się przydadzą?
Mikroserwisy to rozwiązanie, z którego coraz częściej korzystają największe firmy w swoich aplikacjach. Komu zatem się one przydadzą? Przede wszystkim developerom odpowiedzialnym za ich tworzenie oraz utrzymanie. Ich wykorzystanie jest korzystne również z punktu widzenia firm, które chcą wdrażać nowoczesne technologie, ponieważ mikroserwisy łatwiej i taniej się testuje, co pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. W związku z tym śmiało można stwierdzić, że mikroserwisy to rozwiązanie przyszłości, które już teraz wykorzystują popularne technologie takie, jak m.in. chmura prywatna, publiczna, hybrydowa, przechowywanie obiektów w chmurze, kontenery Docker, Kubernetes. Mikroserwisy idealnie sprawdzają się bowiem w architekturze typu serverless, ponieważ programiści nie muszą się martwić administrowaniem systemami operacyjnymi, czy skalowaniem serwerów wraz ze wzrostem obciążenia. Wymierne korzyści finansowe przynosi natomiast płatność za faktycznie wykorzystane zasoby. Co więcej, mikroserwisy wykorzystać może również Embedded systems developer, który pracuje na wbudowanych systemach składających się w większą całość.
Zalety i wady mikroserwisów
Rosnąca popularność wykorzystania mikroserwisów wynika przede wszystkim z ich zalet. Wymienić wśród nich należy przede wszystkim:
- niezależność, dzięki której awaria jednego mikroserwisu nie powoduje wyłączenia całej aplikacji, a jedynie jej konkretnej funkcjonalności;
- łatwość zrozumienia, co wynika z faktu, że do przeanalizowania pozostaje znacznie mniejsza ilość kodu niż w przypadku architektury monolitycznej;
- łatwość testowania, co wpływa nie tylko na czas wdrożenia aplikacji, ale również skłania do eksperymentowania oraz rozwoju aplikacji;
- mniejsze koszty wdrożenia i utrzymania aplikacji, co jest istotne z punktu widzenia rentowności biznesu.
Czy mikroserwisy mają jakieś wady? Oczywiście, że tak, ponieważ wymagają one zaawansowanej oraz wydajnej infrastruktury IT. Istotne jest także to, że autonomia poszczególnych mikroserwisów wymaga odpowiedniej komunikacji pomiędzy nimi, a jej brak może wpływać na niepowodzenie całego projektu. Co jeszcze można wymienić wśród minusów mikroserwisów? Przede wszystkim ewentualne trudności w implementacji funkcjonalności wymagających bezwzględnej spójności danych.
Podsumowując należy stwierdzić, że mikroserwisy to rozwiązanie, które nie tylko upraszcza tworzenie aplikacji, ale ułatwia również ich utrzymanie. W związku z tym nie może dziwić rosnąca popularność wykorzystania tej technologii. Oczywiście warto pamiętać, że posiada ona nie tylko zalety, ale również wady, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pomiędzy mikroserwisami, a architekturą monolityczną.
Artykuł zewnętrzny
Autor: Debica24.eu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS