W wykazie prac rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i niektórych innych ustaw. Zakłada on dużo istotnych zmian, w tym m.in. dotyczących wielkości obszaru, który ma zabezpieczać jeden szpitalny oddział ratunkowy czy tworzenia i funkcjonowania dyspozytorni.
Motocyklowe jednostki ratownicze odrębnym rodzajem zespołów ratunkowych
Dotychczas motocyklowe jednostki ratownicze stanowiły składową wybranych Zespołów Ratownictwa Medycznego wyposażonych w ambulanse, jednak od teraz mają stać się odrębnym rodzajem zespołów. Oznacza to, że po wprowadzeniu zmian w życie, będą one stanowić jeden z elementów wojewódzkiego planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz oddzielny produkt do kontraktowania w ramach umów zawieranych przezz oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Motocyklowa jednostka ratownicza docierać będzie w miejsca, do których nie może dojechać ambulans, w czasie zgromadzeń, w korkach na drodze. Motocykl ratunkowy prowadzony będzie przez osobę uprawnioną do medycznych czynności ratunkowych, wyposażony zostanie w niezbędne leki i wyroby medyczne, a także w sprzęt do obsługi SWD PRM (Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego – przyp. red.) – czytamy w projekcie ustawy.
Na każde 400 tys. mieszkańców ma przypadać maksymalnie jeden zespół motocyklowy, a jednostki te mają działać od 1 maja do 30 września, do 12 godzin w ciągu jednej doby.
Zmiany w obrębie SOR i definicji pierwszej pomocy
Projekt nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym zakłada również, że jeden szpitalny oddział ratunkowy będzie zabezpieczał obszar zamieszkały przez nie więcej niż 200 tys. mieszkańców, w tym pozwalający na dotarcie zespołu ratownictwa medycznego z miejsca zdarzenia do tego oddziału w czasie nie dłuższym niż 45 minut.
Maksymalny czas na przyjęcie pacjenta w izbie przyjęć lub szpitalnym oddziale ratunkowym od zespołu ratownictwa medycznego będzie wynosił 15 minut. Zachowanie tego parametru będzie stanowiło jeden z warunków udzielania świadczeń zdrowotnych, możliwych do obiektywnej oceny i weryfikacji.
Jeśli chodzi o definicję pierwszej pomocy, zostanie ona rozszerzona o możliwość podawania w sytuacji nagłej leków wydawanych z przepisu lekarza. Lek taki będzie mógł podać poszkodowanemu świadek zdarzenia.
Dyspozytornie medyczne
Zmiany związane z Podsystemem Zintegrowanej Łączności Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego
Nowelizacja ustawy wprowadza kilka zmian porządkowych w obręgie dyspozytorni medycznych, m.in. związanych z powstaniem Podsystemu Zintegrowanej Łączności Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. Wprowadza też wprost możliwość powierzenia dysponentowi lotniczych zespołów ratownictwa medycznego będącemu jednostką nadzorowaną przez ministra właściwego do spraw zdrowia, zakupów sprzętu przeznaczonego do obsługi Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego w specjalistycznych środkach transportu sanitarnego, wykorzystywanych przez zespoły ratownictwa medycznego, na stanowiskach pracy wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, krajowego koordynatora ratownictwa medycznego i na stanowiskach pracy dyspozytorów medycznych.
Przekierowywanie połączeń alarmowych z numeru 999
Rządowy projekt zakłada również nowelizację ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego oraz prawo telekomunikacyjne, aby utrzymana została bezterminowo możliwość kierowania połączeń alarmowych z nr 999 bezpośrednio do dyspozytorni medycznych, z pominięciem centrów powiadamiania ratunkowego.
Zmiany w kontrolach dysponentów
Doprecyzowane zostaną przepisy wskazujące podstawy prawne do przeprowadzania kontroli dysponentów jednostek systemu oraz dyspozytorni medycznych przez Ministra Zdrowia. O ile w odniesieniu do dysponentów jednostek systemu zastosowanie znajdą przepisy dotyczące kontroli w podmiotach leczniczych, to w przypadku dyspozytorni medycznych stosowana będzie ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o kontroli w administracji rządowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 224). Uporządkowany zostanie zakres i sposób udostępniania danych z SWD PRM – czytamy w projekcie ustawy.
Dodatkowe dyspozytornie medyczne
Wprowadzona zostanie możliwość utworzenia dodatkowej dyspozytorni medycznej w województwach, w których liczba mieszkańców przekracza 3 mln osób (małopolskie, śląskie, wielkopolskie), oraz dwóch dodatkowych w województwie mazowieckim.
Nowy rodzaj dyspozytorni medycznej
Proponowana ustawa ma wprowadzić specjalny rodzaj dyspozytorni – Centrum Operacyjne Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pracodawcą dla zatrudnionych tam dyspozytorów medycznych będzie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. W projekcie ustawy wskazano zadania do realizacji przez dyspozytorów medycznych oraz dyspozytorów lotniczych.
Mniejsze wymagania dla psychologów wspierajacych dyspozytorów medycznych
Zakłada się także obniżenie wymagań w zakresie doświadczenia zawodowego psychologów, realizujących wsparcie psychologiczne na rzecz dyspozytorów medycznych, w taki sposób, aby je ujednolicić z wymaganiami odnoszącymi się do psychologów zatrudnianych w centrach powiadamiania ratunkowego, a także umożliwiono ich zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Zniesienie obowiązku ukończenia kursów uprawniających do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego
Po znowelizowaniu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym zniesiony zostanie obowiązek ukończenia kursów uprawniających do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego i wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego dla osób już obecnie zatrudnionych na tych stanowiskach.
Obowiązek ten będzie dotyczył jedynie osób zatrudnionych na tych stanowiskach po 1 stycznia 2024 r. Osoby, które będą zatrudniane na tych stanowiskach w roku 2024, będą zobowiązane do dostarczenia pracodawcy zaświadczenia o ukończeniu kursu do dnia 31 marca 2025 r., natomiast osoby, które będą zatrudniane od 1 stycznia 2025 i dalej – w terminie 3 miesięcy od dnia zatrudnienia.
Uregulowane zostaną też zasady realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego osób zatrudnionych na stanowisku dyspozytora medycznego, które rozpoczęły okres edukacyjny przed dniem 1 stycznia 2024 r.
Zmiana dla personelu medycznego
Rozszerzenie definicji lekarza systemu i pielęgniarki systemu
Na mocy nowych przepisów definicja lekarza systemu ta ma zostać rozszerzona o specjalistów intensywnej terapii. Zmieniona ma zostać również definicja pielęgniarki systemu poprzez dostosowanie nazw dziedzin pielęgniarstwa, w których mogą być prowadzone specjalizacje i kursy kwalifikacyjne, do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne (Dz. U. poz. 1562).
Wprowadzenie obowiązku ukończenia kursów postępowania w stanach nagłych
Nowelizacja ustawy wprowadza obowiązek dla osób udzielajacych świadczeń zdrowotnych w Zespołach Ratownictwa Medycznego i w szpitalnych oddziałach ratunkowych ukończenia kursów postępowania w stanach nagłych. Z obowiązku tego zwolnieni zostaną lekarze specjaliści medycyny ratunkowej, intensywnej terapii, anestezjologii i intensywnej terapii oraz pielęgniarki z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego lub w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, a także osoby odbywające specjalizacje w tych dziedzinach.
Niedopełnienie obowiązku odbycia wyżej wymienionych kursów skutkować będzie brakiem możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu.
Obowiązek wypłaty dodatków
Wprowadza się również obowiązek wypłacania dodatków za pracę w porze nocnej oraz w niedziele i święta oraz dni wolne od pracy, wynikające z przyjętego pięciodniowego tygodnia pracy, dla członków zespołów ratownictwa medycznego wykonujących zawód medyczny, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku pracowników wykonujących zawód medyczny, zatrudnionych w systemie pracy zmianowej w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne – czytamy w projekcie ustawy.
Obowiązek ten ma zostać wprowadzony z mocą wsteczną – od lipca 2023 roku.
Planowany termin przyjęcia projektu ustawy przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 roku.
Aktualizacja: 09/04/2024 12:27
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS