A A+ A++

Propozycja Jana Dworaka, byłego prezesa TVP, dotycząca wprowadzenia składki audiowizualnej jako nowego modelu finansowania mediów publicznych w Polsce, budzi żywe dyskusje wśród ekspertów i opinii publicznej.

Fot. Shutterstock

Jak działałaby składka audiowizualna?

Kluczowym założeniem nowego modelu jest powszechność składki audiowizualnej. Byłaby ona pobierana razem z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe, co ma uprościć proces i zwiększyć skuteczność ściągania należności. Wysokość opłaty oszacowano na około 8-9 zł miesięcznie, z możliwością corocznej waloryzacji.

Takie rozwiązanie ma na celu uniezależnienie mediów publicznych od wpływów z reklam i zapewnienie im stabilnego finansowania. Dzięki temu, mogłyby one skupić się na produkcji wysokiej jakości treści informacyjnych, edukacyjnych i kulturalnych, bez presji komercyjnej. Możliwe byłoby wiec spełnienie tzw. misji społecznej telewizji publicznej.

Kto byłby objęty składką, a kto zwolniony?

Propozycja zakłada, że składka audiowizualna obejmowałaby wszystkich podatników i firmy. Jednak przewidziano także zwolnienia dla określonych grup społecznych. Z opłat byliby wyłączeni m.in. osoby o niskich dochodach, z dysfunkcjami, bezrobotni, renciści, seniorzy powyżej 75 lat, młodzież do 26 lat i studenci. Nie musieliby płacić także ci, których dochód nie przekracza minimalnego wynagrodzenia, z wyjątkiem przedsiębiorców i rolników. Te zwolnienia mają na celu ochronę grup wrażliwych i zapewnienie, że nowy system finansowania nie będzie nadmiernym obciążeniem dla osób w trudnej sytuacji finansowej.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C.
ul. Grzybowska 87,
00-844 Warszawa
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTwoje dziecko nie wypuszcza telefonu z rąk? Popatrz na siebie! “Krytyczny moment”
Następny artykułFrekwencja do godziny 17 w Starachowicach i ościennych gminach w wyborach samorządowych w 2024 r.