A A+ A++

Jednym z poważnych zaburzeń w zakresie krążenia krwi w nogach jest zakrzepica. Objawy tej choroby są dość charakterystyczne, ale nie muszą wystąpić wszystkie. Na czym polega zapalenie żył i czemu służy usg żył?

Na czym polega zakrzepica żył głębokich?

Zakrzepica żył głębokich, podobnie, jak zakrzepica żył powierzchownych jest stanem, w którym tworzą się skrzepy krwi w żyłach głębokich ciała, zazwyczaj w nogach. Jest to poważny stan zdrowotny, który może prowadzić do poważnych komplikacji, włączając w to zatorowość płucną, czyli blokadę płucną przez skrzeplinę, która przemieściła się z nóg do płuc.

Zakrzepica żył głębokich może wystąpić, gdy krzepnąca krew tworzy się w żyłach głębokich, zamiast swobodnie przepływać. Istnieje kilka czynników ryzyka związanych z wystąpieniem zakrzepicy żył głębokich, w tym długotrwałe unieruchomienie, zabiegi chirurgiczne, urazy, palenie tytoniu, nadwaga, ciąża, używanie antykoncepcji hormonalnej, a także pewne schorzenia zdrowotne, takie jak nowotwory czy choroby krwi.

Objawy zakrzepicy

Objawy zakrzepicy mogą różnić się w zależności od lokalizacji i stopnia zaawansowania skrzepliny. Zwykle pojawia się ostry ból zlokalizowany w obrębie łydek, określany jako pulsujący. W obrębie nogi narasta obrzęk, który jest spowodowany zatrzymaniem krążenia krwi. Obszar dotknięty zakrzepicą może być zaczerwieniony, gorący i bardziej wrażliwy na dotyk niż reszta skóry. Wśród objawów zakrzepicy można wyróżnić także widoczne żyły na powierzchni skóry. W zaawansowanych przypadkach skóra może przybrać niebieskawy lub bardziej ciemny odcień w miejscu wystąpienia skrzepliny. Zakrzepica nóg jest poważnym stanem chorobowym, który może nawet zagrażać życiu.

Przyczyny zakrzepicy mogą być różne, ale zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepicy występuje w przypadku długotrwałego unieruchomienia. Zakrzepowe zapalenie żył pojawia się często również w związku ze starzeniem się i naturalnym spadkiem elastyczności naczyń krwionośnych. Zakrzepica żylna kończyn dolnych może prowadzić nawet do zatorowości płucnej, a powikłania po zakrzepicy bywają poważne.

Jak wygląda leczenie zakrzepicy żył głębokich?

Leczenie zakrzepicy żył głębokich zależy od stopnia zaawansowania skrzepliny, objawów oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Może obejmować kombinację leków, terapii fizycznej i interwencji medycznych. Noszenie uciskowych pończoch lub bandażowania nóg może pomóc zmniejszyć obrzęk i poprawić krążenie krwi. W rzadszych przypadkach, gdy inne metody leczenia zawiodą lub gdy istnieje wysokie ryzyko powikłań, może być konieczne przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych, takich jak trombektomia (usunięcie skrzepu) lub wstawienie filtra do żył głębokich w celu zapobieżenia przenoszeniu się skrzepliny do płuc. Badaniem, które pozwala ocenić stan żył jest usg żył, tzw. usg Doppler. Leczeniem zakrzepicy żył zajmuje się flebolog.

lh

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRadomiak TV: Konferencja po meczu z Rakowem Częstochowa
Następny artykuł🔸 Mieszkania na sprzedaż w Bochni. To tu chętnie inwestuje Kraków, ale nie tylko