Mikroprzedsiębiorca – jakie warunki trzeba spełnić, by nim zostać?
Zgodnie z art. 7 Ustawy prawo przedsiębiorców, aby uzyskać status mikroprzedsiębiorcy, należy spełnić kilka ściśle określonych warunków. Właściciel małej firmy musi w co najmniej jednym roku z ostatnich dwóch lat obrotowych:
● zatrudniać mniej niż 10 pracowników na umowę o pracę w ujęciu średniorocznym,
● nie przekraczać rocznego obrotu netto ze sprzedaży towarów, wyrobów, usług lub operacji finansowych o równowartości 2 milionów euro, lub, o takiej samej wartości, sumy aktywów z bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat.
Jednostkę mikro można znaleźć również w Ustawie o rachunkowości, która odnosi się do spółek oraz innych osób prawnych, a także oddziałów przedsiębiorstw zagranicznych. Muszą one wykazać w swoim sprawozdaniu finansowym, iż w ciągu danego roku obrotowego oraz poprzedniego spełniły minimum dwa z trzech poniższych warunków:
● suma aktywów nie przekraczała 1 500 000 zł,
● przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów nie przekroczyły 3 000 000 zł,
● zatrudnionych na pełen etat nie było więcej niż 10 osób.
Przedsiębiorca, który chce uzyskać status mikroprzedsiębiorcy, powinien zatem zainteresować się swoim rocznym wynikiem netto. Możesz to łatwo policzyć, korzystając z takiego narzędzia jak B2B kalkulator na portalu Firmove.
Status mikroprzedsiębiorcy a jednoosobowa działalność gospodarcza
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często zastanawiają się, czy one również mogą określać się mianem mikroprzedsiębiorcy. Jeśli nie zatrudniają żadnej osoby i pracują samodzielnie, muszą spełnić dodatkowo tylko jeden warunek. Chodzi o nieprzekroczenie w kolejnych dwóch latach rocznego obrotu netto wynoszącego 2 miliony euro. W takim wypadku, będąc na samozatrudnieniu i spełniając powyższy warunek, można cieszyć się statusem mikroprzedsiębiorcy.
Mikroprzedsiębiorca – jakie ma obowiązki?
Mikroprzedsiębiorca ma pewne przywileje oraz specjalne udogodnienia, takie jak dofinansowania oraz programy pomocowe ze środków rządowych i unijnych. Oprócz tego może on też zyskać status małego podatnika, co sprawia, że wysokość należnego podatku CIT jest niższa. Jednak oprócz przywilejów, mikroprzedsiębiorcy mają także obowiązki, do których zalicza się:
● rozliczanie się z urzędem skarbowym ze wszystkich uzyskiwanych dochodów,
● dokumentowanie sprzedaży przy pomocy faktur,
● obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK, jeśli przynajmniej jedna zatrudniona osoba przystąpiła do tego programu,
● rejestrując się do VAT, należy składać JPK_VAT, czyli jednolity plik kontrolny w zakresie podatku VAT.
Wymogi dotyczące uzyskania statusu mikroprzedsiębiorcy nie są skomplikowane. Warto pamiętać o przestrzeganiu określonych zasad, aby móc w pełni korzystać z możliwości, jakie oferuje.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS