W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Kandydaci ubiegać się będą o fotele radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Obok obietnic z zakresu infrastruktury czy oświaty są również te dotyczące zdrowia. Modernizacja szpitali czy wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży to tylko przykłady. Lista wyborczych deklaracji jest znacznie dłuższa. Przedstawiamy przegląd najciekawszych.
Samorządowa kampania dobiega końca. Kandydaci mają w zasadzie ostatni moment na przekonanie do siebie niezdecydowanych wyborców. W zakresie opieki zdrowotnej nowi i ubiegający się o reelekcję samorządowcy zapewniają
o modernizacji szpitali czy wsparciu nostryfikacji dyplomów specjalistów medycznych. Niestety realizacja sporej części obietnic, bez wsparcia na poziome centralnym nie będzie możliwa.
W Warszawie zapowiedź modernizacji szpitali, kontynuacji działań z zakresu profilaktyki oraz opieki koordynowanej dla kobiet w ciąży
Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy i kandydat na drugą kadencję deklaruje m.in. dalszą modernizację szpitali: Czerniakowskiego, Grochowskiego, Południowego, Szpitala na Madalińskiego, Szpitala Bielańskiego, na Solcu, Szpitala im. Św. Zofii oraz Praskiego. Prezydent w swój program dotyczący miasta wpisał także budowę Przychodni Przy Agorze oraz modernizację przychodni Warszawa-Ursynów i Warszawa Białołęka-Targówek.
Rafał Trzaskowski, jako jeden z sześciu kandydatów na urząd prezydenta miasta, zapowiedział także otwarcie Warszawskiego Centrum Leczenia Niepłodności przy użyciu metody in vitro w szpitalu Południowym i Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet. Prezydent chce również kontynuować program szczepień przeciwko grypie dla dzieci i seniorów oraz finansować i wspierać programy zdrowotne dla uczniów w postaci badań przesiewowych słuchu, profilaktyki nadwagi i otyłości oraz nadciśnienia tętniczego.
W wyborach na prezydenta Warszawy, reprezentujący PiS Tobiasz Bocheński deklaruje finansowanie działań z zakresu profilaktyki, podkreślając konieczność inwestycji w szpitale i przychodnie oraz jakość i dostępność usług zdrowotnych. T. Bocheński na terenie stolicy chce wprowadzić system opieki okołoporodowej,
w ramach którego każda kobieta w ciąży będzie miała swojego koordynatora. Były wojewoda łódzki i mazowiecki zapowiedział również wprowadzenie bonu sportowego oraz programu „Zdrowa tarczyca”. Bocheński zadeklarował także budowę „Centrum Wsparcia Seniora”.
W Krakowie zapowiedź Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, Punktu Profilaktyki Intymnej oraz programu opieki poszpitalnej
Po 22 latach z urzędu prezydenta miasta Krakowa ustępuje Jacek Majchrowski.
O fotel prezydenta w stolicy małopolski zmierzy się ostatecznie siedmiu kandydatów. 12 punktowy program Łukasza Gibały – jednego z kandydatów na urząd, w części dla „Dla zdrowia” zawiera m.in. deklarację dotyczącą budowy Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.
Bezpartyjny kandydat na prezydenta chce współfinansować programy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz poprawić i ujednolicić standard wyżywienia w miejskich szpitalach. Miasto pod rządami Ł. Gibały miałoby również wspierać nostryfikację dyplomów dla osób, które posiadają wykształcenie medyczne zdobyte w innych krajach.
W Krakowie wzorem Poznania miałby powstać także Punkt Profilaktyki Intymnej,
w którym według założeń będzie można bezpłatnie i całodobowo uzyskać poradę lekarzy – ginekologów i urologów. Placówka miałby oferować również możliwość wykonania podstawowych badań takich jak m.in. cytologia i mammografia.
Jednym z kontrkandydatów Ł. Gibały, jest obecny zastępca prezydenta miasta Andrzej Kulig. Mający doświadczenie w samorządzie, nienależący do partii politycznej starający się o mandat prezydenta Krakowa A. Kulig deklaruje wsparcie dla miejskich szpitali a dla osób wymagających pomocy po zakończeniu leczenia szpitalnego program „Opieki poszpitalnej w Krakowie”. Zadaniem, na które kandydat chce zwrócić szczególną uwagę jest – jak sam deklaruje – realizacja programów profilaktycznych dla mieszkańców miasta.
„Gdańsk dla zdrowia”
Ubiegająca o kolejną kadencję prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaprezentowała „Siódemkę dla Gdańska”. W części „Gdańsk dla zdrowia” Dulkiewicz obiecuje m.in. budowę Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci
i Młodzieży oraz drugiego Centrum Opieki Wytchnieniowej – ośrodka zapewniającego opiekę chorym i niesamodzielnym dzieciom i dorosłym, dając tym samym rodzinom na co dzień opiekującym się swoimi bliskimi, czas na odpoczynek i możliwość zadbania o swoje zdrowie. Dla gdańskich seniorów obecna prezydent zapowiada także rozwój usług z zakresu teleopieki.
Dla wrocławian bezpłatne badania okresowe, dla osób powyżej 65 roku życia
Kandydujący na kolejną kadencję Jacek Sutryk przedstawił program składający się z ośmiu obszarów dotyczących m.in. transportu, środowiska czy bezpieczeństwa.
W części poświęcanej „Społeczeństwu i rodzinie” J. Sutryk zadeklarował wsparcie dla seniorów, w ramach którego uruchomione miałyby zostać bezpłatne badania okresowe dla osób powyżej 65 roku życia. Kandydat na prezydenta zapowiedział także wsparcie finansowe opiekunów osób cierpiących na chorobę Alzheimera oraz zrównanie wrocławskiej opieki geriatrycznej do standardów porównywalnych
z niemieckimi. „Powinniśmy mieć ok. 2 geriatrów na 100 tysięcy mieszkańców oraz odpowiednią liczbę miejsc w domach opieki społecznej i w domach dziennego pobytu.” – przekonuje.
Nienależący do partii politycznej kandydat zapowiedział także objęcie programem profilaktyki dentystycznej uczniów w szkołach podstawowych, stworzenie czterech nowych kompleksów sportowych oraz remont istniejących pływalni
i basenów.
Wzmocnienie roli POZ, wsparcie zdrowia psychicznego i taksówka dla seniora
Jeśli już o zdrowiu była mowa, w programach poszczególnych kandydatów często pojawiały się deklaracje dotyczące poprawy zdrowia psychicznego dzieci
i młodzieży. Zadbanie o ten aspekt zadeklarowała m.in. Nowa Lewica w Łodzi.
W Zielonej Górze kandydaci ugrupowania postulowali również wzmocnienie roli POZ oraz zapewnienie równego dostępu do usług lekarza rodzinnego. Jak przekonują przychodnie w każdym mieście i sołectwie powinny być dotowane
z samorządowego budżetu.
Piotr Krzystek – ubiegający się o reelekcję prezydent Szczecina zadeklarował poprawę dostępności do świadczeń zdrowotnych. W ramach Koalicji Samorządowej, w mieście oraz województwie zapowiedziano próbę skoordynowania opieki zdrowotnej w zakresie POZ, rehabilitacji i szpitalnictwa oraz zwiększenie liczby miejsc w zakładach opiekuńczo-leczniczych.
Zbigniew Bogucki – kontrkandydat Piotra Krzystka z ramienia PiS przestawił natomiast postulat bezpłatnego przejazdu taksówką dwa razy w miesiącu dla każdej osoby, która ukończyła 75 lat a, która będzie potrzebować dotrzeć do przychodzi, szpitala czy urzędu.
Autorka: Anna Grela-Borsa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS