Niedawne badania przyniosły intrygujące odkrycia dotyczące pośmiertnej funkcji mózgu. Naukowcy zaobserwowali zwiększone oscylacje gamma 15 minut po zgonie pacjentów, a mowa o falach mózgowych związanych z procesami poznawczymi i świadomością.
Naukowcy od lat próbują dowiedzieć się, jakie zmiany zachodzą w mózgu podczas procesu umierania i za sprawą nowego badania są o krok bliżej rozwiązania tej zagadki. Badacze Uniwersytetu Michigan, którym przewodziła prof. neurologii Jimo Borjigin, przeprowadzili je, bazując na eksperymentach na zwierzętach sprzed 10 lat, które wykazały znaczną aktywność mózgu po śmierci klinicznej.
Autorzy podkreślają pionierski charakter swojego badania, które “zagłębia się w niezbadane terytorium dotyczące aktywności mózgu w chwilach po śmierci” oraz jego potencjalne implikacje dla zrozumienia nie tylko zjawisk fizycznych, ale i psychicznych zachodzących podczas procesu umierania, jak zgłaszane doświadczenia widzenia światła.
W 2022 roku amerykańscy badacze mieli okazję wykonać elektroencefalogram (EEG) u 87-letniego mężczyzny cierpiącego na padaczkę w ostatnich chwilach jego życia. Po jego śmierci na atak serca naukowcy monitorowali jego fale mózgowe przez 15 minut, a analiza zapisów EEG ujawniła gwałtowny wzrost “oscylacji gamma”, kluczowych dla regulacji łączności między różnymi obszarami mózgu, wpływających na percepcję, pamięć i emocje.
Naukowcy podkreślili tę obserwację jako pierwszy ciągły zapis EEG rejestrujący fazę przejściową prowadzącą do śmierci u człowieka, zapowiadając jednocześnie, że to dopiero początek, bo postęp technologiczny wspomaga … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS