Już w najbliższą niedzielę 7 kwietnia na terenie całej Polski odbywać się będą wybory samorządowe. Tyszanie pójdą do urn i wybiorą prezydenta, radnych Rady Miasta Tychy oraz radnych Sejmiku Województwa Śląskiego.
Co ważne – lokale wyborcze czynne będą od godziny 7:00 do 21:00. Jeśli wyniki nie wyłonią prezydenta w pierwszej turze, druga odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 21 kwietnia.
Zanim udamy się do lokalu wyborczego, warto upewnić się, czy jesteśmy na liście osób uprawnionych do głosowania. Można to zrobić poprzez aplikację mObywatel lub osobiście w Urzędzie Miasta Tychy na stanowiskach 6 lub 7. Osoby zameldowane na pobyt czasowy nie są ujęte w spisach wyborców, a dopisanie do spisów przed wyborami do Sejmu i Senatu w 2023 roku nie uprawnia do głosowania w wyborach samorządowych. Istotny jest fakt, że głosujemy w tym miejscu, w którym stale zamieszkujemy, ponieważ nie ma możliwości pobierania zaświadczeń z gminy o prawie do głosowania w innym miejscu.
W trakcie wyborów samorządowych ponownie będzie możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub osób podlegających obowiązkowej kwarantannie/izolacji, a także gdy obywatel najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat. Chęć głosowania korespondencyjnego należało zgłosić do 25 marca, natomiast 29 marca upłynął termin zgłaszania wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
Osoby z niepełnosprawnościami, jak np. poruszające się na wózkach inwalidzkich, mogą zgłaszać potrzebę przewozu specjalistycznego do soboty 6 kwietnia pod numerem telefonu (32) 776 -32 – 02.
Przypominamy, że nie każdy może oddać głos w kwietniowych wyborach. Kodeks wyborczy podkreśla, że prawa wybierania nie ma osoba, która została pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu lub Trybunału Stanu lub jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.
W Tychach prezydenta będziemy wybierać spośród pięciu zarejestrowanych kandydatów: Maciej Gramatyka (Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska), Marek Niedbał (Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica), Mateusz Śmiglewski (Komitet Wyborczy Klub Konfederacji Tychy), Dariusz Wencepel (Komitet Wyborczy Tychy – Naszą Małą Ojczyzną), Sławomir Wróbel (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość).
Jeśli chodzi o wybory do rady miasta, Tychy zostały podzielone na pięć okręgów, z których w każdym czeka po pięć mandatów. Wyboru kandydata dokonać można spośród następujących komitetów: KKW Koalicja Obywatelska, KKW Lewica, KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni, KW Klub Konfederacji Tychy, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Tychy Naszą Małą Ojczyzną, KWW Radosława Urbaś, KWW Samorządowcy Andrzeja Dziuby.
Pełna lista kandydatów do rady miasta oraz Sejmiku Województwa Śląskiego znajduje się na stronie wybory.gov.pl. Można tam również sprawdzić swój okręg wyborczy.
WAŻNE:
Każdy wyborca otrzyma od komisji trzy karty do głosowania: szarą – w wyborach do Rady Miasta, niebieską – w wyborach do Sejmiku Woj. Śląskiego oraz różową – w wyborach prezydenta Tychów. Aby głos był ważny, na każdej z kart wybieramy TYLKO JEDNEGO kandydata, stawiając krzyżyk w kratce przy wybranym nazwisku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS