A A+ A++

Liczba wyświetleń: 454

Rozpoczyna się pierwszy etap konsultacji ws. wdrożenia do polskiego systemu prawa „Aktu o sztucznej inteligencji” – podało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Resort zapyta m.in., czy powinien powstać nowy, przeznaczony temu obszarowi organ nadzoru rynku.

Ministerstwo Cyfryzacji (MC) poinformowało we wtorek, że rozpoczyna proces “szerokiego konsultowania” prac nad projektem wdrożenia nowego rozporządzenia UE – „Aktu o sztucznej inteligencji (AI)”, które zatwierdził Parlament Europejski. „Następne kroki obejmą przedstawienie założeń implementacji Aktu oraz, w późniejszym czasie, projektu aktu prawnego wdrażającego unijne rozporządzenie” – dodało MC.

Ministerstwo zaznaczyło, że to pierwsze tego typu na świecie prawo, które w sposób całościowy ma uregulować sektor AI. Wyjaśniło, że regulacja bazuje na podejściu opartym o ryzyko, „uzależniając obowiązki dostawców i podmiotów wdrażających modele i systemy AI od potencjalnego ryzyka wyrządzenia szkód obywatelom, społeczeństwom i gospodarkom”.

Resort wskazał, że unijne rozporządzenie wymaga od państw członkowskich przystosowania krajowych systemów prawnych, które pozwolą zrealizować nowe reguły w praktyce.

Jak podano, w pierwszym etapie konsultacji Ministerstwo Cyfryzacji chce uzyskać wstępną opinię interesariuszy sektora AI dotyczących kierunków wprowadzania Aktu do polskiego systemu prawnego. Ministerstwo prosi w związku z tym o odpowiedź na cztery pytania wraz z uzasadnieniem.

Pierwsze z nich dotyczy tego, czy w związku z wdrożeniem „Aktu” powinien powstać w polskim porządku prawnym zupełnie nowy, przeznaczony temu obszarowi organ nadzoru rynku czy też może tę funkcję powinny pełnić obecnie istniejące organy lub organ; drugie to zapytanie, czy funkcja organu notyfikującego powinna być pełniona przez obecnie istniejący podmiot lub podmioty publiczne, czy też przez nowy, powołany w tym celu podmiot.

Resort zapyta też, czy w związku z wdrożeniem „Aktu” funkcję organu nadzoru rynku oraz organu notyfikującego powinny być realizowane przez tę samą instytucję, czy poprzez niezależne od siebie organy na zasadzie współpracy opartej na podziale zadań, a także o to, jakie kategorie interesariuszy – np. organów, instytucji, organizacji, przedsiębiorstw, grup społecznych, kategorii obywateli i in. – powinny być traktowane priorytetowo w zakresie działań komunikacyjnych i edukacyjnych w związku z procesem wchodzenia w życie europejskiego rozporządzenia dot. Sztucznej inteligencji.

Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji, odpowiedzi należy przesyłać mailem do 23 kwietnia br.

Autorstwo: PAP
Źródło: NaukawPolsce.pl

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkanocne spotkanie integracyjne w ŚDS z udziałem lokalnych notabli
Następny artykułDwanaście nowych mieszkań na Sobięcinie. Remont kamienicy przy 1 Maja kosztował 4 miliony złotych