Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, około 16 milionów Polaków będzie musiało podjąć decyzję dotyczącąm podziału ich składek emerytalnych. W ramach tzw. okienka transferowego, które potrwa cztery miesiące, ubezpieczeni mogą zdecydować, czy całość składek pozostanie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), czy też 15 proc. zostanie przekazane do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE).
OFE, które inwestują głównie w akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, osiągnęły imponujące wyniki w 2023 roku, przynosząc swoim klientom rekordowe 36,4 proc. zysku. Jak zauważa „DGP”, w długoterminowych porównaniach OFE wypadają lepiej od ZUS. Obecnie w OFE wciąż znajduje się około 16 milionów Polaków, a fundusze zarządzają kwotą 217,5 mld zł (dane na koniec lutego).
Jednak, jak podkreśla dziennik, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy dla wysokości przyszłych świadczeń korzystniejsze będzie pozostanie w ZUS czy przekazanie części składek do OFE. Od 2012 roku, gdy ZUS po raz pierwszy zwaloryzował kapitał na subkontach, waloryzacja oparta na średniej zmianie PKB przyniosła 97,4 proc. „zysku”. W tym samym czasie siedem z ośmiu istniejących OFE zarobiło więcej, średnio o 1,5 pkt. proc. rocznie.
Choć różnica ta nie wydaje się duża w skali roku, to jak wylicza „DGP”, gdyby utrzymała się przez 40 lat aktywności zawodowej i odkładania składek, a następnie przez 10 lat pobierania emerytury, osoba zarabiająca średnią krajową mogłaby otrzymywać o ponad 1 tys. zł więcej miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że nikt nie może zagwarantować utrzymania takiej zależności, zwłaszcza że OFE inwestują głównie w akcje.
Okienko transferowe, wprowadzone reformą emerytalną z 1999 roku, pozwala ubezpieczonym raz na cztery lata zdecydować o podziale 15 proc. składek między subkonto w ZUS a OFE. Jak przypomina „DGP”, decyzję o podziale składki należy dostarczyć do ZUS tylko wtedy, gdy chcemy coś zmienić w porównaniu do ostatniego wyboru z 2016 roku (okno transferowe w 2020 roku zostało anulowane z powodu pandemii). Gazeta dodaje, że nic nie wskazuje na to, by rząd planował likwidację OFE.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletni dziennikarz IT i recenzent programów i gier komputerowych. Kocha Warszawę, książki i kino.
ul. Grzybowska 87,
00-844 Warszawa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS