Święty Jan Paweł II, jako zwiastun Dobrej Nowiny, płonął jak ogień, który mógł być widoczny dla tych, którzy go słuchali – powiedział bp Stanisław Jamrozek w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Kraczkowej na Podkarpaciu. Biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej przewodniczył tam 2 kwietnia – w 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II – comiesięcznej modlitwie ku jego czci.
Oparł swoją homilię o wezwanie z litanii do św. Jana Pawła II, w której nazwany jest „Głosicielem Nowej Ewangelizacji”. – Ewangelia jest ta sama, ale Ojciec Święty przypominał, że mamy ją głosić w nowy sposób, dostosowany do czasów i do miejsca, w którym żyjemy. Świat się bardzo zmienia, postęp techniczny jest tak szybki, że nieraz za nim nie nadążamy, ale Ewangelii nie wolno zmienić – zaznaczył.
Kaznodzieja przypomniał, że wszyscy ochrzczeni są wezwani, by iść do świata z Ewangelią i „nastawać w porę i nie w porę”. Zaznaczył, że głoszenie Ewangelii będzie wiązało się z trudnościami i tak samo było w życiu św. Jana Pawła II.
– Nie wszyscy chcieli go przyjmować, nie wszyscy też przejmowali się jego nauką, ale szedł do ludzi, odbywał pielgrzymki po to, żeby Dobra Nowina mogła się rozszerzać. I on też bardzo mocno podkreślał, że Kościół z natury jest misyjny, bo jest posłany – mówił przemyski biskup pomocniczy.
Bp Jamrozek stwierdził, że papież bardzo mocno brał sobie do serca słowa św. Pawła: „biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii”. Wskazywał, że misją Chrystusa było odkupienie świata, stąd „Kościół ciągle jest wezwany żeby głosić Dobrą Nowinę”.
– Święty Jan Paweł II, jako zwiastun Dobrej Nowiny, płonął jak ogień, który mógł być widoczny dla tych, którzy go słuchali. A płonął tym ogniem miłości dlatego, że spotykał się z Panem – mówił.
Kaznodzieja wyjaśniał, że to spotkanie z Bogiem dokonuje się na modlitwie i poprzez czytanie Pisma Świętego. – Żeby nasze przepowiadanie Dobrej Nowiny było skuteczne, to najpierw muszę słuchać tego, co mówi Pan Bóg. Każda rozmowa z Panem Bogiem prowadzi do pokoju serca – wskazywał.
Bp Jamrozek zaznaczył, że najważniejszym sposobem głoszenia Ewangelii jest styl życia. Podkreślił, że do głoszenia Ewangelii na co dzień nie trzeba specjalnego przygotowania, ale otwartości na Ducha Świętego, który „każdego dnia podpowiada jak postąpić, co powiedzieć, się zachować”.
– Kiedy żyjemy w bliskości z Panem, to później promieniujemy na innych i dlatego ci, którzy nie znają Chrystusa, patrząc na nasze życie będą mogli rozpoznać, że On w nas jest – powiedział.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że dzisiaj jest wielu ludzi, którzy narzucają innym „duchową pustynię i chcą, żeby ta pustynia była coraz szersza”. – Jeśli ty będziesz miał wiarę i przekażesz ją innym, to zasiewając ziarno wiary, ta pustynia stanie się urodzajną ziemią – wskazywał.
Nabożeństwa ku czci św. Jana Pawła II odbywają się w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Kraczkowej każdego 2. dnia miesiąca o 20.00. Rozpoczyna je Msza św., po której odmawiane są modlitwy za wstawiennictwem Papieża.
Ich tradycja sięga maja 2005 r., kiedy miesiąc po śmierci papieża mieszkańcy parafii zaczęli się gromadzić z modlitwą o jego beatyfikację, a potem także o wysłuchanie próśb za jego wstawiennictwem.
W świątyni powstał ołtarz dedykowany św. Janowi Pawłowi II. Znajduje się w nim krzyż, który papież miał w rękach podczas ostatniej Drogi Krzyżowej w 2005 r., obraz, który ukazuje tę scenę, a także relikwie św. Jana Pawła II.
30 kwietnia 2019 r. w odremontowanym budynku starej plebanii z 1896 r. utworzono Dom Pamięci św. Jana Pawła II. W muzeum zgromadzono wiele cennych pamiątek po Papieżu, w których posiadaniu jest miejscowa parafia. Są to m.in.: sutanna, pas papieski, buty i ornaty, w których Jan Paweł II odprawiał Msze św., piuska, patery z herbem papieskim, naczynia liturgiczne, których używał papież, pobłogosławiona przez niego figurka Matki Bożej Fatimskiej, szal z Indii, medale wybite z okazji kolejnych rocznic pontyfikatu i pielgrzymek zagranicznych, różańce Jana Pawła II, szyszki sosny z Ogrodów Watykańskich, dokumenty i portrety z osobistym podpisem Jana Pawła II, wiele znaczków, obrazków i kartek okolicznościowych. Część tych pamiątek przekazał do Kraczkowej abp Mokrzycki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS