A A+ A++

Wielkopiątkowa liturgia rozpoczyna się od leżenia krzyżem przed ołtarzem przez księdza, który sprawuje liturgię. W dalszej części następuje m.in. odczytanie Męki Pańskiej opisującej ostatnie dni życia  Chrystusa. 

W tym czasie zatrzymujemy się nad tajemnicą śmierci Chrystusa. Z jednej strony jest to trudne doświadczenie, gdyż związane ze śmiercią, z ogromem bólu i cierpienia – mówi ks. Grzegorz Chirk, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim. – Z drugiej strony nie powinniśmy zatrzymywać się nad samym cierpieniem, ale nad tym, co było motywem tego cierpienia. Była to miłość do każdego z nas, do wszystkich, których mamy wokół siebie. Chrystus oddał życie za nas, abyśmy byli wolni, szczęśliwi i mieli perspektywę życia wiecznego – mówi ks. Grzegorz Chirk, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim.

Kulminacyjnym momentem liturgii, która ma miejsce w Wielki Piątek, jest adoracja krzyża. 

Tajemnica drogi krzyżowej Pana Jezusa i jego śmierci na krzyżu jest tajemnicą największej miłości. Człowiek, który żyje ze świadomością, że ktoś był w stanie oddać za niego życie, jest niesamowitym źródłem nadziei i siły. W swoim życiu doświadczamy swoich krzyży cierpienia, ale Chrystus daje przykład, żeby patrzeć na to z nadzieją. Musimy przekuć to w siłę i energię do działania w swoim życiu – zaznacza ks. Grzegorz Chirk.

Święte Triduum Paschalne stanowi bezpośrednie przygotowanie katolików do dnia Zmartwychwstania Pańskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWłamania do domów w Pajęcznie – złodzieje okradli je w biały dzień
Następny artykułSztabki złota znalezione w byłym biurowcu KRP Igloopol – z archiwum Ziemi Dębickiej.