A A+ A++

Ból brzucha, niekoniecznie z przejedzenia, przewiane ucho, czy złamana noga. Gdzie szukać pomocy medycznej w trakcie świąt?

Poradnie czynne w święta

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie pełnią dyżurów całodobowych. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia, gdy będzie potrzebna pomoc medyczna po godzinach pracy przychodni, w weekendy lub podczas świąt, istnieje możliwość skorzystania z nocnej i świątecznej opieki zdrowotna.

Jest dostępna całodobowo w weekendy oraz dni wolne od pracy. Nie wymaga skierowania i obejmuje pilne przypadki medyczne, gdy lekarz rodzinny nie pracuje. 

Poradnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielają pomocy:

  •  od poniedziałku do piątku w godz. od 18.00 do 8.00 dnia następnego,
  •  całodobowo w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy.

W przypadku świadczeń udzielanych w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej nie ma rejonizacji. W razie potrzeby kontaktu z lekarzem bądź pielęgniarką, udajemy się do najbliższej placówki. 

Gdzie po pomoc medyczną na urlopie?

Jak znaleźć placówkę?

Najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Po wybraniu swojego województwa zobaczysz, gdzie skorzystasz z pomocy najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Możesz też posłużyć się mapą: Nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

Co zrobić, gdy boli ząb?

Warto też wiedzieć, gdzie się udać po pomoc do stomatologa w przypadku bólu czy opuchlizny. Doraźna pomoc stomatologiczna obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 19.00-7.00 oraz w weekendy i święta przez całą dobę. Mapę placówek świadczących doraźną pomoc dentystyczną znajdziesz na stronie Doraźna pomoc dentystyczna. Pamiętajmy, że do dentysty w ramach pomocy doraźnej zgłaszamy się tylko w przypadkach nagłych.

Wsparcie w nagłych sytuacjach

Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR) udzielają pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowia, bez rejonizacji i skierowania. O ko­lej­no­ści przy­jęć pa­cjen­tów nie de­cy­du­je ko­lej­ność zgło­sze­nia na SOR, a stan zdro­wia we­ry­fi­ko­wa­ny przez per­so­nel me­dycz­ny poprzez tzw. triaż.
​ ​
 Do SOR można zgłosić się np. w przypadku:

  •  urazu
  •  złamania
  •  zatrucia
  •  napadu drgawek
  •  utraty przytomności
  •  nasilonej duszności
  •  nagłego silnego bólu brzucha
  •  krwawienia z przewodu pokarmowego
  •  silnego krwawienia z dróg rodnych lub dróg moczowych nagłego pogorszenia stanu zdrowia,  którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała czy też utrata życia.

​Co ważne ze świadczeń SOR nie należy korzystać, aby:

  • uzyskać receptę na stosowane przewlekle leki,
  • skonsultować się ze specjalistą, czy zrobić badania dodatkowe, poza niezbędnymi w danym momencie,
  •  otrzymać zwolnienie lekarskie, wniosek do ZUS, skierowanie do sanatorium oraz innych  zaświadczeń i druków medycznych niezwiązanych z aktualnym zachorowaniem.

Lekarz SOR kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia dzwonimy pod numer 112 lub 999 i wzywamy zespół ratownictwa medycznego.

Źródła:

Mat. pras. NFZ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielka akcja sprzątania świata w Gminie Dębica
Następny artykułRecenzja South Park: Snow Day! – Cartman i spółka w pełnym 3D, ale i tak to gra tylko dla największych fanów serialu