Szczawa. Wskutek ostatnich przemian politycznych na szczeblu krajowym, w gminie Kamienica znów słychać głosy o potencjalnym podziale i utworzeniu nowego samorządu z siedzibą w Szczawie. Kwestia ta zyskała na aktualności po wizycie wicewojewody Elżbiety Achinger oraz posłanki Weroniki Smarduch z Koalicji Obywatelskiej.
Już kilka tygodni po zmianie władzy na szczeblu rządowym powrócił temat podziału gminy Kamienica i utworzenia nowego samorządu z siedzibą w Szczawie. Pod koniec lutego miejscowość odwiedziła nowa wicewojewoda Elżbieta Achinger, a towarzyszyła jej posłanka z Koalicji Obywatelskiej z Podhala Weronika Smarduch.
Wicewojewoda relacjonowała wizytę na Facebooku, informując, że w Szczawie spotkała się z przedstawicielami lokalnej społeczności.
Mieszkańcy tego obszaru od wielu lat domagają się powstania nowej gminy Szczawa. Po rozmowach w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, zapewniłam przedstawicieli mieszkańców, że nowy rząd jest gotowy, kontynuować to, co zostało przerwane kilka lat temu. Razem z panią poseł Weroniką Smarduch wyraziłam nadzieję, że rozporządzenie o powstaniu tej gminy zostanie wydane już niedługo – zapowiedziała Elżbieta Achinger.
Przypomnijmy, że to za poprzednich rządów Platformy Obywatelskiej zapadła decyzja o powstaniu w Polsce dwóch nowych gmin: Szczawa i Grabówka (woj. podlaskie).
Zobacz również:
Myślę, że teraz, po zmianie władzy w Polsce, stowarzyszenie popierające podział gminy Kamienica będzie próbowało powrócić do tematu w oparciu o wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził nieważność rozporządzenia uchylającego decyzję o utworzeniu gminy Szczawa. Wydaje mi się to jednak mało realne. Przede wszystkim, nie ma wystarczających dochodów z działalności gospodarczej, więc gmina Szczawa po prostu by się nie utrzymała – ocenia w rozmowie z nami wójt gminy Kamienica Władysław Sadowski.
Co ciekawe, włodarz gminy Kamienica miał kontakt w tej sprawie także z burmistrzem Supraśla. To samorząd, z którego obszaru miała zostać wydzielona gmina Grabówka.
Nowy samorząd na Limanowszczyźnie miał powstać 1 stycznia 2016 roku. Przez kilka miesięcy wyznaczony przez ówczesną premier Ewę Kopacz pełnomocnik, którym został gminny radny Janusz Opyd, prowadził przygotowania, które miały umożliwić funkcjonowanie nowej gminy po 1 stycznia 2016 roku. Na ten cel z budżetu państwa przeznaczono ponad 600 tys. zł. Część pieniędzy wydano m.in. na adaptację budynku ośrodka zdrowia na urząd gminy.
Rzutem na taśmę, bo 28 grudnia 2015 roku Rada Ministrów – tworzona już przez Prawo i Sprawiedliwość – wydała rozporządzenie uchylające decyzję poprzedniego rządu o utworzeniu gmin. Gminy Szczawa i Grabówka jednak nie powstały.
Posłowie PO złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, chcąc żeby organ zbadał, czy rozporządzenie Rady Ministrów uchylające utworzenie gmin Szczawa i Grabówka było zgodne z Konstytucją i ustawą o samorządzie gminnym.
W czerwcu 2017 roku w ekspresowym jak na TK tempie zapadł wyrok w tej sprawie. Trybunał uznał, że decyzja obecnej Rady Ministrów była niezgodna z Konstytucją RP oraz Ustawą o samorządzie gminnym. Ówczesny rząd nie podjął jednak żadnych działań w tej sprawie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS