A A+ A++

U W A G A! – Gmina Łask nie podpisała umów z żadnymi firmami, które pojawiają się u mieszkańców w celu udzielania informacji o możliwości pozyskania dofinansowania na instalacje fotowoltaiczną, pompy ciepła lub rekuperacji. Za podjęcie przez Państwa rozmów i podpisanie indywidualnych umów Gmina nie bierze żadnej odpowiedzialności, a wręcz przeciwnie, ostrzega przed poniesieniem niepotrzebnych kosztów.

Obecnie nie są prowadzone kontrole pieców z urzędu. Inwentaryzacja budynków w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków składa się z 2 elementów:

– Obowiązkowego – inwentaryzacji źródła ciepła (należy złożyć deklarację dotyczącą źródła ciepła na stronie ceeb.gov.pl lub w Urzędzie Miejskim w Łasku);

– Dobrowolnego – inwentaryzacji parametrów technicznych budynku (można wykonać samodzielnie na stronie ceeb.gov.pl lub zamówić na stronie ceeb.gov.pl lub zlecić wykonanie kominiarzowi w trakcie przeglądu).

Natomiast w celu pozyskania dofinansowania na wymianę źródła ciepła Gmina Łask udziela konsultacji w ramach programu „Czyste Powietrze” w Urzędzie Miejskim w Łasku od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 11:00.

Gmina Łask informuje, że od 1 maja 2018 roku obowiązuje Uchwała Nr XLIV/548/17 i zmieniająca Nr L/597/22 Sejmiku Województwa Łódzkiego, tzw. „Uchwała antysmogowa” wprowadzająca ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw na obszarze województwa łódzkiego.

Uchwała zakazuje stosowania paliw:

– w których udział masy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi powyżej 15%, za wyjątkiem paliw o wartości opałowej niemniejszej niż 24 MJ/kg i zawartości popiołu nie większym niż 12%;
– węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla;
– mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
– stałą o wilgotności powyżej 20%.

Kotły na paliwa stałe (kotły z płaszczem wodnym):

– od 1 maja 2018 r. nowe kotły muszą spełniać wymagania 5 klasy i ekoprojektu;
– do 1 stycznia 2025 r. należy wyłączyć z eksploatacji kotły poniżej 3 klasy i pozaklasowe;
– do 1 stycznia 2028 r. należy wyłączyć z eksploatacji kotły 3 i 4 klasy (pozostają tylko kotły 5 klasy);
– od 1 stycznia 2020 r. w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej można eksploatować tylko kotły 5 klasy (zainstalowane przed wejściem w życie uchwały) i ekoprojektu.

Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (kozy, piece, kominki):

– od 1 stycznia 2022 r. nowe piece/kominki muszą spełniać wymagania ekoprojektu;
– od 1 stycznia 2026 r. można eksploatować tylko kominki ekoprojektu (do tej pory należy wymienić wszystkie inne lub doposażyć w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu);
– od 1 stycznia 2022 r. w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej można eksploatować tylko kominki ekoprojektu (do tej pory należy wymienić wszystkie inne lub doposażyć w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu).

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak ubrać się na jogging?
Następny artykułPożar w śmieciarce. Do Sadłogoszczy pojechały 3 wozy strażackie