Nad Polską ponownie pojawiły się zorze polarne, których zaobserwowano naprawdę dużo. Co je wywołało? Jest to efekt bardzo silnej burzy geomagnetycznej, która w pięciostopniowej skali osiągnęła poziom G4. Spowodował ją koronalny wyrzut masy (CME) ze Słońca z zeszłego tygodnia.
Zorze można obserwować również nad Polską i w niedzielę oraz dziś w sieci pojawiło się wiele zdjęć, na których uwieczniono to zjawisko nad naszym krajem. Niektóre fotografie są naprawdę spektakularne. Co spowodowało powstanie tak niesamowitych widoków? Oczywiście ponownie aktywność Słońca.
“Winowajcą” zorz widocznych w ostatnim czasie nad Polską jest koronalny wyrzut masy (CME) ze Słońca. Zjawisko bazuje na bardzo namagnesowanym obłoku plazmy, który przyspiesza w koronie słonecznej. Następnie jest wyrzucany z ogromną prędkością w danym kierunku. Nierzadko przybiera formy w postaci rozmiarów kilkukrotnie większych od Ziemi.
Koronalny wyrzut masy (CME), który dotarł do Ziemi w weekend, miał miejsce w nocy z 22 na 23 marca. Był to rozbłysk klasy X1.2. Z prognoz udostępnionych przez NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) wynikało, że CME miał dotrzeć do Ziemi 24 marca w godzinach wieczornych oraz spowodować silną burzę geomagnetyczną. Jej prognozy miały charakter ostrzegawczy.
Wspomniana burza geomagnetyczna, wywołana przed koronalny wyrzut masy ze Słońca z zeszłego tygodnia, mogła być naprawdę silna. Centrum Badań Kosmicznych PAN poinformowało w niedzielę, że osiągnęła ona poziom G4 w pięciostopniowej skali. Co niestety mogło mieć także negatywne skutki, w tym związane z zakłóceniami łączności. Poniżej treść niedzielnego komunikatu opublikowanego na mediach społecznościowych CBK PAN.
Burza geomagnetyczna, która dotarła do Ziemi, a jej skutki według informacji udostępnionych przez NOAA mogą potrwać do 25 marca, przyniosła ze sobą liczne zorze. Tym razem widoczne również w Polsce. Rodzimi obserwatorzy oczywiście nie zawiedli i występujące na niebie zjawiska zostały uchwycone na licznych filmach oraz zdjęciach. Część z nich widzicie w artykule.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS