A A+ A++

Ze względu na trwające prace w resorcie zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia wydłuża termin na wyliczenie wartości ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Ze względu na trwające prace w Ministerstwie Zdrowia dotyczące wprowadzenie kompleksowych zmian w zakresie zasad uwzględniania certyfikatów akredytacyjnych przy ustalaniu wysokości środków przekazywanych świadczeniodawcom w formie ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, w celu ich uelastycznienia i zagwarantowania ściślejszej zależności między wysokością ryczałtu a spełnianiem przez świadczeniodawców wymogów jakościowych, zasadne jest wydłużenie terminu wyliczenia wartości ryczałtu PSZ – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wydłużenie terminu wyliczenia wartości ryczałtu PSZ do dnia 15 maja 2024 r. ma także na względzie konieczność zabezpieczenia odpowiedniego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz zapewnienia stabilności finansowania systemu zabezpieczenia. Wskazany termin wyliczenia ryczałtu pozwoli dyrektorowi oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia na prawidłowe wyliczenie wartości ryczałtu z uwzględnieniem planowanych zmian w zakresie sposobu ustalania ryczałtu – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Chodzi o nowelizację zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków umów dla PSZ

Wśród zmian wprowadzonych nowelizacją zarządzenia, jest modyfikacja nazw świadczeń wyodrębnionych z ryczałtu na:

  1. przezcewnikowa naprawa zastawki serca u chorych wysokiego ryzyka, poprzez dodanie do zakresu również świadczenia gwarantowanego: “Przezcewnikowa naprawa niedomykalności zastawki trójdzielnej metodą brzeg-do-brzegu za pomocą klipsa”, przeznaczone dla pacjentów wysokiego ryzyka;
  2. leczenie głębokich zaburzeń słuchu za pomocą implantów ślimakowych i do pnia mózgu wraz z okresową wymianą procesora mowy, poprzez uwzględnienie również procedury implantu do pnia mózgu wraz z okresową wymianą procesora mowy

Zmiany są następstwem nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 lutego 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania (Dz. U. poz. 282).

W załączniku (nr 1) do zarządzenia ujednolicono nazwy programów lekowych zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia 2023 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2024 r.

Dodatkowo dokonano zmian w załączniku nr 2 dotyczącym wzoru umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które mają charakter porządkujący, a w szczególności w planie rzeczowo – finansowym stanowiącym załącznik nr 1 do umowy wprowadzono zmianę polegającą na uwzględnieniu kwoty zobowiązania, o której mowa w § 4 ust. 1 umowy (z uwzględnieniem środków na finansowanie świadczeń z Funduszu Medycznego).

Przepis w § 1 pkt 3 niniejszego zarządzenia, nowelizujący załącznik nr 1 do zarządzenia Nr 180/2023/DSOZ, w zakresie dotyczącym lp. 513 ma zastosowanie do rozliczania świadczeń udzielanych od 1 stycznia 2024 r., natomiast w zakresie lp. 618 – do rozliczania świadczeń udzielanych od 1 marca 2024 r., co jest związane z wejściem w życie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 lutego 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania – czytamy.

Źródła:

NFZ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMuniek Staszczyk dziadkiem. “Zostałem Rocknroll Grand Daddy!”
Następny artykułOkradła swoją rodaczkę