A A+ A++

W Muzeum Regionalnym im. A. Fastnachta w Brzozowie odbyło się wczoraj (21.03) spotkanie z Mirkiem Osip-Pokrywką – podróżnikiem, fotografem i wydawcą. Gość “Brzozowskich Spotkań Muzealnych” opowiadał zebranym o Lwowie i Ziemi Lwowskiej.

Lwów – niegdyś miasto wielokulturowe, wielonarodowościowe i wieloreligijne, dawna stolica województwa, w którego granicach leżał powiat brzozowski. Czuć w nim atmosferę miasta starego, jakby wyjętego z dwudziestolecia międzywojennego. To dziś prawdziwa rzadkość, bo wiele unikalnych ośrodków, które pozyskały ogromne środki finansowe na renowację, zupełnie zatraciły swoją atrakcyjność.

Wczorajszego wieczora na Kresy, do Lwowa i na Ziemię Lwowską zabrał nas Mirek Osip-Pokrywka, podróżnik, fotograf i wydawca. Muzealny gość publikuje materiały o ciekawych miejscach, krajach i kulturach w magazynach podróżniczych, pismach popularnonaukowych i periodykach krajoznawczych. Wydał samodzielnie i wraz z małżonką Magdą kilkanaście przewodników turystycznych oraz albumów fotograficznych poświęconych m.in. Bułgarii, Belgii, atrakcjom kilku polskich województw, szlakom papieskim czy skansenom. W ostatnim czasie zabiera czytelników na dawne Kresy I i II Rzeczypospolitej śladami wielkich Polaków i ciekawych zabytków.

Mirek Osip-Pokrywka posiada status partnera Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA w zakresie fotografii z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Kilkakrotnie jego publikacje otrzymywały prestiżowe nagrody. Dwutomowy „Leksykon Zabytków Architektury Kresów Wschodnich” został podczas Warszawskich Targów Książki w 2018 r. wyróżniony Nagrodą Magellana w kategorii Wydarzenie Roku. Dwa lata później na tej samej imprezie „Kresy. Śladami wielkich Polaków”, także wydane w dwóch tomach, otrzymały wyróżnienie w kategorii „Podróże w czasie”. Inną dwutomową publikację „Lwów i Ziemia Lwowska” w ubiegłym roku uhonorowano nagrodą Feniksa na warszawskich Targach Wydawców i Książki Katolickiej w kategorii Album-Edytorstwo.

Goście muzealnego spotkania mieli niepowtarzalną okazję przenieść się do Lwowa – w miejsca i zakamarki, w które rzadko się zagląda, często z niewiedzy, a w ostatnim czasie odnowione. Multimedialna podróż zabrała przybyłych także w wybrane zakątki okolic Lwowa oraz śladami wielkich Polaków: Jana III Sobieskiego, Adama Mickiewicza, Józefa Piłsudskiego, Czesława Niemena i Stanisława Lema.

Z uwagi na wojnę za naszą wschodnią granicą na wyprawy do Lwowa decydują się nieliczni. Dzięki Mirkowi Osip-Pokrywce taka wycieczka była możliwa dzięki unikalnym fotografiom i opowieściom.

Źródło: fb/Muzeum Regionalne w Brzozowie

0
0
votes

Article Rating

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułНовым спікерам лукашэнкаўскай палаткі стаў генерал КДБ Ігар Сергеенка. Вечаровы эфір за 22 сакавіка
Następny artykułPrzebudowa ulicy Targowej tańsza niż zakładano. Zmiany w budżecie powiatu sokólskiego