Tyle żab w jednym miejscu jeszcze nie widzieliście. W Ośrodku Czynnej Ochrony Płazów i Gadów u wylotu Doliny Olczyskiej na zakopiańskiej Jaszczurówce trwają żabie gody.
Na Podhalu najczęściej można spotkać żaby trawne. To właśnie one rozpoczęły swoje gody. – Co roku po zimowej hibernacji osobniki łączą się w pary, w tzw. ampleksusie, czyli miłosnym uścisku, podczas którego samica niesie samca (mocno uchwyconego przednimi i tylnymi łapami) na grzbiecie. Ampleksus może trwać do kilku godzin i jest niezbędny do skutecznego złożenia i zapłodnienia skrzeku. Zdarza się, że samice, które nie znalazły jeszcze partnera, próbują zrzucić go z konkurentki i w ten sposób go przejąć. Bywa też, że samica niesie na plecach kilka samców. Skrzek składany jest w płytkich stojących wodach, często również w kałużach. Po zakończonych godach, które mogą trwać do czerwca, żaby opuszczają zbiorniki wodne i przenoszą się na suchy ląd, gdzie samotnie żerują. Ich pokarm stanowią głównie owady, dżdżownice, pająki, ślimaki – informują przyrodnicy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Pracownicy parku jak co roku apelują do kierowców, aby zachowali szczególną uwagę przejeżdżając przez Jaszczurówkę w Zakopanem. Mimo zamontowanych tam specjalnych betonowych korytek, które mają skierować żaby do cieku wodnego, część przedostaje się na jezdnię i ginie pod kołami samochodów.
e/r
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS