W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacji jakoby Trasa Staromostowa miała stanowić zagrożenie dla funkcjonowania targowiska miejskiego przy Szosie Chełmińskiej, dziś (22.03.2024 r.) na konferencji prasowej stanowisko w tej sprawie zajęli Michał Zaleski Prezydent Miasta Torunia, Ireneusz Makowski dyrektor MZD oraz Rafał Lachowicz prezes zarządu Spółki Urbitor.
– Z planów, które funkcjonują w mieście w perspektywie kilku, a nawet kilkudziesięciu lat nie ma planów, aby targowisko zaprzestało działalności w tej przestrzeni. Jedyny możliwy wariant zakończenia jego działalności to jest decyzja własna dwóch stron: sprzedających na targowisku lub rezygnacja kupujących. Poza taką hipotetyczną ewentualnością innych wskazań dot. zamknięcia targowiska w planach miasta nie ma. Pragnę przypomnieć, że budowa Trasy Staromostowej na odcinku od placu Niepodległości do ul. Dekerta była planowana od dziesiątków lat i jest wpisana w plany inwestycyjne miasta oraz w jego dokumenty planistyczne tj. w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz w studium kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo inwestycja posiada wszystkie niezbędne do realizacji decyzje i pozwolenia. Są one czynne i aktywne. Na realizację projektu gmina pozyskała środki zewnętrzne z Polskiego Ładu. Natomiast w dniu 20 marca zostały otwarte oferty na wybór wykonawcy tej inwestycji – mówił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
Przypomnijmy, że na 500 metrowym odcinku Trasy Staromostowej ma powstać jezdnia o dwóch pasach ruchu, wraz z niezbędną infrastrukturą (chodnikami, ścieżkami rowerowymi, kanalizacją deszczową i oświetleniem). Skomunikowanie ruchu pieszego z targowiskiem zostanie zapewnione od Osiedla Młodych poprzez budowę dwóch chronionych przejść zlokalizowanych przy skrzyżowaniu z ul. Gałczyńską oraz u wylotu ul. Sportowej. Przy budowie zadbano też o wyznaczenie odpowiedniej liczby miejsc parkingowych:
– Dokonaliśmy optymalizacji projektu w tym zakresie, tak aby wygospodarować jak najwięcej miejsc do parkowania. Odsunęliśmy układ drogowy w kierunku wschodnim i zaprojektowaliśmy około 60 miejsc po stronie zachodniej. Zaprojektowaliśmy również w okolicach samego targowiska 20 miejsc. Następne parkingi, ok. 20, zaplanowane są w pasie rozdziału pomiędzy ul. Gałczyńskiego a Czerwoną Drogą. Odzyskaliśmy też ok. 70 już urządzonych miejsc na parkingu przy Cinema City. Teren ten do tej pory był dzierżawiony. W sumie w ciągu całej inwestycji zaplanowanych jest 170 miejsc parkingowych – wyjaśniał Ireneusz Makowski, dyrektor MZD.
W związku z budową drogi nastąpi przeniesienie 49 stanowisk handlowych:
– To 31 podmiotów, które prowadzą swoją działalność. Te osoby zostaną dyslokowane w ramach targowiska, a właściwie przesunięte o kilkadziesiąt metrów w jego głąb. Prowadzimy cykliczne rozmowy z tymi osobami, czyli to nie my autorytarnie dokonujemy tego przesunięcia, tylko są konsultacje. Ostatnie takie rozmowy odbyły się w zeszłym tygodniu. Zapewniam, że jako spółka zamierzamy rozwijać targowisko. Warto dodać, że obecnie na targowisku jest 938 stanowisk handlowych, z czego ok. 500 z nich jest wykorzystanych. Pozostałe czekają na kupców. Zachęcamy osoby zainteresowane prowadzeniem swojej działalności przy Szosie Chełmińskiej do skorzystania z tych wolnych miejsc – dodawał Rafał Lachowicz, prezes zarządu spółki Urbitor.
Zapraszamy do zapoznania się też z oświadczeniem, które ws. inwestycji i funkcjonowania targowiska miejskiego wydał Miejski Zarząd Dróg w Toruniu oraz spółka Urbitor.
Fot. Paula Gałązka
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS