Autor tego tytułu, uznanego według platformy Amazon, za jeden z największych bestsellerów w 2022 r., opisał efekty rozmów z bardzo bogatymi osobami, które, w potencjalnej ochronie przed szeroko pojętym, niszczycielskim „wydarzeniem” (the event), planują schronienia w luksusowych, podziemnych sanktuariach. Jak przyznają firmy zajmujące się budowaniem bunkrów dla najbogatszych – ich oferta coraz częściej trafia na podatny grunt.
Podziemny garaż w schronie typu L’Heritage
Fot.: Oppidum
Koniec świata na bogato. Ile kosztuje bunkier premium?
Gdy, po ataku Rosji na Ukrainę, we wrześniu 2022 r. Władimir Putin ogłosił mobilizację, firmy stawiające prywatne bunkry zaczęły notować szybki przyrost zamówień, szczególnie wśród mieszkańców południowej Rosji i regionów graniczących z Ukrainą. W tych rejonach wartość nieruchomości po dobudowie bunkra zwiększyła się natychmiast kilkakrotnie. Nic dziwnego, bo z reguły, bez względu na sytuację gospodarczą i polityczną danego państwa, luksusowe podziemne bunkry przebijają cenami apartamenty z najwyższej półki. Przykładowo, według informacji na stronie internetowej dewelopera apartamenty w podziemnym Vivos Europa One — w dawnej kopalni znajdującej się w niemieckiej wiosce Rorthenstein — najtańsze wersje, kosztują 2 mln euro, najdroższe — 35 mln euro. Za tym przedsięwzięciem stoi amerykańska firma Vivos, która adaptuje na nowoczesne schrony dawne wojenne obiekty i silosy rakietowe.
Vivos Europa One, którego budowę zapowiadano już w 2015 roku, zaplanowano z rozmachem: 34 luksusowe apartamenty z „oknami” w postaci ekranów, do tego podziemny ogród, baseny, sala kinowa i winiarnia. Schron pozwala przetrwać co najmniej rok bez konieczności wyjścia na zewnątrz.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS