Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o wyborze wykonawcy na realizację blisko 15-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S12. W przyszłości trasa ta zapewni szybkie połączenie centralnej i zachodniej Polski z Lubelszczyzną i wschodnią granicą kraju.
Budowa drogi ekspresowej S12 jest jedną z najważniejszych inwestycji drogowych w naszym kraju. Zadaniem tej trasy będzie ułatwienie podróży między zachodnią i wschodnią granicą Polski, a tym samym między krajami Unii Europejskiej i Ukrainą. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – właśnie podpisano umowę na realizację jej ważnego odcinka. Mowa o ponad 15-kilometrowym fragmencie pomiędzy miejscowościami Przysucha i Wieniawa.
W postępowaniu przetargowym ogłoszonym na początku września 2023 roku wygrała propozycja firmy Budimex. Koszt realizacji określono na blisko 597,4 mln złotych. Głównym celem inwestycji jest przejęcie ruchu z bardzo zatłoczonej na tym odcinku drogi krajowej nr 12, a tym samym poprawę przepustowości układu komunikacyjnego w centrum kraju. Drogowcy podkreślają także, że dzięki trasie uda się wyprowadzić ciężki tranzyt z miejscowości, przez które przechodzi obecnie DK12.
Nowa droga powstanie w zupełnie nowym śladzie i nie będzie się pokrywała z dotychczasowym szlakiem drogi krajowej nr 12. Droga będzie posiadała dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku, a wjazd i zjazd z trasy będzie możliwy za pośrednictwem bezkolizyjnych węzłów drogowych. Pierwszy z nich powstanie nieopodal miejscowości Przysucha – u zbiegu S12 z drogą wojewódzką 727, drugi na przecięciu z obecną DK12 koło Wieniawy.
Dla komfortu podróżnych na odcinku drugim zostaną wybudowane dwa Miejsca Obsługi Podróżnych – po jednym dla każdego kierunku jazdy: MOP Wieniawa Południe oraz MOP Wieniawa Północ. Zapewnią one podstawowe potrzeby podróżującym (parking, toalety miejsca dla zabaw dla dzieci) z możliwością … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS