A A+ A++

Dach jest ważnym elementem, który chroni całą konstrukcję. Już na etapie budowy warto zadbać o odpowiednią jakość wykonania i izolację. Kupując dom lub mieszkanie z rynku wtórnego, nie zawsze wiadomo, co kryje się pod warstwą tynku. Jeżeli zauważysz, że dach przecieka, pojawiają się szczeliny czy strop zaczyna gnić to warto przeprowadzić kompleksowy remont poddasza. Sprawdź, jak uszczelnić i naprawić strop.

Od czego zacząć remont?

Remont dachu warto rozpocząć od oględzin i zlokalizowania uszkodzeń. Warto skorzystać z pomocy fachowca, który oceni stan konstrukcji i pokrycia dachowego. Warto zwrócić uwagę na kominy, kosze, zlewnie dachowe oraz ściany boczne lukarn. Od wewnętrznej strony warto sprawdzić stan wełny mineralnej i wentylację. Zużyte lub źle przymocowane materiały trzeba będzie usunąć. Zanim przystąpisz do prac, odpowiednio przygotuj przestrzeń. Najpierw zabezpiecz miejsce – wynieś meble, rozłóż folię, zaklej taśmą kontakty  czy inne urządzenia, które są zamontowane na ścianie – na przykład klimatyzator.

Do izolacji termicznej dachu doskonale sprawdzi się piana poliuretanowa – cechuje się lekkością, paroprzepuszczalnością, elastycznością i dokładnie wypełnia wszystkie puste przestrzenie. Dobra izolacja akustyczna, szybki montaż i odporność na działanie grzybów i pleśni. Z powodzeniem powierzchnię można pokrywać różnymi preparatami (farbami, lakierami) a nawet poddać procesowi laminowania. Pianę nakłada się najczęściej natryskowo przy użyciu dedykowanego agregatu. Dzięki temu aplikacja jest szybka, równomierna i zgodna z zaleceniami producenta. Agregaty do piany znajdziesz w ofercie marki https://matflex.eu/. To wysokiej jakości sprzęt wyposażony w odpowiednie dysze i pistolety do profesjonalnych zastosowań. Warto wiedzieć, że piana PUR jest materiałem antyalergicznym i w przeciwieństwie do wełny mineralnej nie pyli. Jeżeli na poddaszu ma być zaaranżowany pokój dla gości czy dla dziecka to warto wziąć ten aspekt pod uwagę.

Gipsowanie i malowanie

Na odpowiednio izolowany dach można zamontować płyty kartonowo gipsowe. To dobre rozwiązanie, które pomaga uzyskać bazę do dalszych prac. Ściany trzeba wyczyścić z kurzu, zabrudzeń i tłustych plam. Doskonale sprawdzi się miękka, duża gąbka i woda z szarym mydłem (lub mydłem malarskim). Przecieraj powierzchnię i pozostaw do wyschnięcia. Wszelkie ubytki, szpary czy dziury warto naprawić przy użyciu masy szpachlowej i płaskiej szpachelki. Podobnie łączenia w karton-gipsie. Kiedy masa zaschnie, zeszlifuj powierzchnię na gładko przy użyciu papieru ściernego, a następnie odpyl miejsce. By poprawić przyczepność farby, warto zaaplikować grunt. Kiedy ściany wyschną, można przystąpić do malowania.

Wybór metody malowania ścian ma wpływ na jakość wykończenia, efektywność pracy i ogólną satysfakcję z finalnego efektu. Większość osób wybiera tradycyjne rozwiązanie z wykorzystaniem wałka i pędzla. To stosunkowo prosta metoda, która sprawdzi się w większości domów i mieszkań. Innym rozwiązaniem jest malowanie natryskowe. Zarówno jeden, jak i drugi sposób ma swoje zalety. Przedostatnim etapem jest gruntowne sprzątanie miejsca – później można przystąpić do meblowania i dekorowania pomieszczenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZestaw Talerzy: Różnorodność, Praktyczne Zastosowanie
Następny artykułOjcze nasz uchodźców