W 2007 r. murowana cerkiew grekokatolicka pw. św. Dymitra w Starym Dzikowie zagrała w filmie „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Po 17 latach od tamtego momentu zabytek czeka odnowa. O planach względem niego poinformował niedawno Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu.
Jak czytamy w źródłach historycznych, cerkiew grekokatolicka pw. św. Dymitra w Starym Dzikowie wzniesiona została w 1904 roku, staraniem proboszcza parafii greckokatolickiej – ks. Wasyla Czerneckiego. Jej poprzedniczką była cerkiew z 1724 ufundowana przez właściciela wsi – hetmana wielkiego koronnego Adama Mikołaja Sieniawskiego, którą rozebrano po poświęceniu obecnie istniejącej. Obiekt w stylu neobizantyjskim zaprojektował architekt Teodor Mielniczuk. Jego wyposażenie sie nie zachowało się. Przetrwały tylko fragmenty dawnego wystroju, które zostały zabezpieczone w zbiorach muzealnych. Wśród nich kilka ikon tworzących niegdyś ikonostas. Jak poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu, murowany zabytek zostanie w najbliższym czasie poddany pracom remontowo-konserwatorskim. Ustalone już zostały zakresy prac, jakie będą wykonane przy obiekcie. Plany zakładają remont dachu polegający na częściowej wymianie jego konstrukcji oraz pokrycia na blachę ocynkowaną tradycyjnie felcowaną. Ponadto odtworzone zostaną złocenia na kuli usytuowanej na zwieńczeniu kopuły. Zakłada się też odtworzenie krzyży w zwieńczeniach cerkwi, wymianę orynnowania do odprowadzenia wód opadowych, remont ślusarki okiennej i uzupełnienie zniszczeń gzymsów i korony murów.
Zakres prac uwzględniać będzie też: podklejenie płaskorzeźb na elewacjach i remont dzwonnicy, czyli wymianę poszycia dachowego z odtworzeniem krzyży, uzupełnienie szkleniem istniejącej ślusarki oraz uzupełnienie cegieł w strefie cokołowej. „Przed gminą bardzo dużo pracy, ale spodziewamy się dobrej współpracy” – wyraził nadzieję Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.
Inwestorem jest w tym wypadku Urząd Gminy w Starym Dzikowie, a zadanie dofinansowane będzie z Rządowego Programu Ochrony Zabytków.
Autor: Urszula Gielo
/ Życie Podkarpackie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS