Leśnicy podkreślają, że istnienie mokradeł ma kluczowe znaczenie dla ochrony wielu rzadkich i zagrożonych gatunków. Rzeki i strumienie na obszarach podmokłych stanowią istotne źródło składników odżywczych, które zasilają rozległe łańcuchy pokarmowe.
Szacuje się, że średnio 1 na 8 osób na świecie czerpie korzyści z terenów podmokłych, zapewniających żywność, wodę i transport. W ostatnich latach obserwuje się deficyt wód w naszym ekosystemie, jednak obfite opady śniegu i deszczu w tegorocznej zimie przyczyniły się do poprawy sytuacji.
Jedno z obszarów podmokłych znajdujących się na terenie Leśnictwa Stobno ma zostać jeszcze w tym roku wpisane jako użytek ekologiczny “Uroczyska Stobieńskie”.
Leśnicy podejmują wysiłki, aby zatrzymać jak najwięcej wody, wykorzystując do tego celu mniejsze i większe zbiorniki wodne. Mokradła pełnią również istotną rolę w adaptacji do zmian klimatu. Zgodnie z konwencją ramsarską, mokradło to obszar leżący na pograniczu środowiska wodnego i lądowego, obejmujący zarówno obszary podmokłe (bagna), jak i wszelkie wody śródlądowe, a także najpłytsze przybrzeżne wody morskie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS