Dzięki nowej usłudze w aplikacji mObywatel będzie można w bezpieczny sposób potwierdzić tożsamość użytkownika, co pozwoli mu podpisać umowę z pracodawcą. A to wszystko za sprawą porozumienia, które Ministerstwo Cyfryzacji podpisało z agencją zatrudnienia Trenkwalder – donosi serwis “Geekweek”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowa funkcja w mObywatelu
Jak podpisać umowę o pracę w mObywatelu? Po pierwsze pracodawca w systemie musi wygenerować specjalny kod QR, który następnie jest wysyłany do pracownika. Następnie pracownik po zalogowaniu się do aplikacji mObywatel skanuje kod QR i wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wtedy umowa zostaje podpisana online przy pomocy jednorazowego podpisu kwalifikowanego – donosi serwis.
Niestety funkcja ta jest dostępna tylko dla wspomnianej agencji zatrudnienia Trenkwalder. Za to do dokumentów dostępnych w aplikacji mObywatel 2.0 dołączyły dwa nowe dokumenty: legitymacja radcy prawnego i legitymacja aplikanta radcowskiego.
– To jest kolejny samorząd zawodowy, który zdecydował się na umieszczenie swojego dokumentu w mObywatelu. Taką legitymacją od dłuższego czasu mogą pobierać adwokatki i adwokaci, posłowie od poprzedniej kadencji, a senatorowie, zdaje się, od kilku tygodni – mówił w Sejmie wiceszef resortu cyfryzacji Michał Gramatyka.
mObywatel czeka rewolucja
Gramatyka dodał, że resort pracuje nad umieszczeniem w mObywatelu innych przydatnych dokumentów, np. legitymacji honorowego krwiodawcy. W aplikacji ma się także pojawić uprawnienie zawodowe pielęgniarek i pielęgniarzy.
– Pracujemy nad usługą, którą nazwaliśmy roboczo modułem “stłuczka”. Chodzi o to, że kiedy ktoś z nas pada ofiarą zdarzenia drogowego niewymagającego wezwania policji, ale wymagającego wymiany danych, które potem będą przesłane ubezpieczycielowi, to wcale nie trzeba robić tego na papierze. Wystarczy wypełnić stosowny formularz w mObywatelu, wymienić się tożsamością z drugim uczestnikiem tejże stłuczki i w automatyczny, cyfrowy sposób takie dane powędrują zarówno do drugiej osoby, jak i do towarzystw ubezpieczeniowych – zaznaczył Wiceszef resortu cyfryzacji.
Usługa ma się pojawić jeszcze w tym roku. Przekazał również, że niebawem, w uzgodnieniu z rzeczniczką praw dziecka zaimplementowane do mObywatela zostaną informacje o tym, w jaki sposób młodzież czy osoby dorosłe mogą skontaktować się ze specjalistami, kiedy są w kryzysie psychicznym.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS