XVI-wieczny kościółek w Grębieniu to perełka architektury drewnianej w gminie Pątnów. W jego wnętrzu znajdują się późnogotyckie malowidła, które zachwycają znawców sztuki i turystów. Wczoraj podczas kolejnego spotkania z cyklu „Porozmawiamy o sztuce”, które odbyło się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Agnieszka Lorenc-Karczewska mówiła właśnie o tym kościółku i o dwóch innych z terenu województwa łódzkiego:
Przede wszystkim są to przepiękne malowidła, dlatego one mają znaczenie przede wszystkim artystyczne. Ale dla Wielunia, dla ziemi wieluńskiej są doskonałym przykładem, w jaki sposób wyglądały, w jaki sposób malowane były wewnątrz kościoły drewniane, prawdopodobnie wszystkie XVI-wieczne, które znajdują się tutaj na terenie ziemi wieluńskiej. Odkryto, że kościół w Grębieniu nie był osamotniony. Te kościoły były bardzo podobne. Pewnie był to jeden warsztat, który te kościoły w Łaszewie, w Kadłubie, Popowicach, Wierzbiu budował i prawdopodobnie one wszystkie były malowane. Przykład Grębienia jest przykładem pięknego kościoła, po drugie – jest takim elementem, który wskazuje, żeby przeprowadzić równie szerokie, interdyscyplinarne badania i prace konserwatorskie we wszystkich drewnianych kościołach, które są kościołami XVI-wiecznymi – mówi Agnieszka Lorenc-Karczewska, kierowniczka Oddziału Terenowego w Łodzi Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Wywiad z naszym gościem znajdziecie tutaj.
Polecamy również naszą audycję LEADER z LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, w której odwiedziliśmy gminę Pątnów i oczywiście kościółek w Grębieniu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS