Szczoteczka soniczna to urządzenie, które wyróżnia się zastosowaną w nim technologią. Posiada silniczek elektryczny emitujący drgania i fale dźwiękowe, które przenoszone są na główkę czyszczącą, a następnie wprawiają jej włókna w ruch. W trakcie pracy szczoteczki soniczne dochodzi do zjawiska, które określane jest przez naukowców jako kawitacja. Cząsteczki wody, pasty do zębów i śliny mieszają się ze sobą, czego efektem jest powstanie mikropęcherzyków, które rozchodzą się po całej jamie ustnej oraz skutecznie ją oczyszczają.
Szczoteczki soniczne przystosowane są do wykonywania ruchów wymiatająco-pulsacyjnych. Najwyższa prędkość ich pracy to 96 000 ruchów na minutę, co umożliwia usunięcie sporych ilości płytki nazębnej, resztek pokarmowych oraz przebarwień z powierzchni zębów. Co warte podkreślenia, wspomniane już drgania trafiają na odległość kilku milimetrów od zakończenia włókien, dzięki czemu nie ścierają nieczystości w sposób mechaniczny, a więc nie niszczą szkliwa zębowego i nie podrażniają dziąseł.
Jak działa szczoteczka soniczna?
Szczoteczki soniczne oferują swoim użytkownikom najczęściej kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu (np. codzienny, delikatny, wybielający, polerujący, do masażu dziąseł itd.). Ponadto wyposażone są w funkcje zapewniające komfort użytkowania (np. czasomierze, czujnik siły nacisku, wskaźnik zużycia włosia itd.). Dodatkowo w każdym zestawie ze szczoteczką soniczną znajdziemy wymienne końcówki o różnych właściwościach (np. standardową, wybielającą, do zębów wrażliwych czy ortodontyczną). Tego rodzaju przyrządy sprawdzą się zwłaszcza u osób z aparatami ortodontycznymi, mostami, koronami czy protezami, a także u ludzi cierpiących na nadwrażliwość zębów lub dziąseł. Przykładem tego typu urządzenia są np szczoteczki Smilesonic dostępne na stronie https://smilesonic.com/pl/kategoria-produktu/szczoteczki-soniczne/
Jak działa szczoteczka elektryczna?
Szczoteczka elektryczna, jak sama nazwa wskazuje, również wyposażona jest w silniczek elektryczny. Choć za taką uznać możemy każdą szczoteczkę posiadającą tę cechę, to gdy mówimy o szczoteczce elektrycznej, najczęściej mamy na myśli szczoteczkę rotacyjną lub rotacyjno-pulsacyjną.
Jak działa szczoteczka elektryczna (rotacyjna)? Silniczek elektryczny napędza jej okrągłą główkę czyszczącą, która wytwarza ruchy rotacyjne (góra-dół), pulsacyjne (dociskanie główki do zębów i od nich), a w niektórych przypadkach również oscylacyjne (w lewo i prawo). Może być zasilana bateryjnie lub akumulatorowo, a jej główka wykonuje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ruchów podczas minuty pracy, co wpływa na skuteczność w pozbywaniu się wszelkich nieczystości. Według specjalistów szczoteczka rotacyjna usuwa do 100% więcej bakterii niż szczoteczka tradycyjna! Najczęściej oferuje kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, np. codzienny, wybielający, delikatny itd. Posiada też, podobnie jak szczoteczka soniczna, funkcje zapewniające komfort użytkowania, czyli wspomniany już wskaźnik kontroli włosia czy timery odmierzające czas niezbędny do dokładnego umycia zębów.
Szczoteczki elektryczne są znacznie bezpieczniejsze niż modele manualne, gdyż zdecydowanie rzadziej podrażniają dziąsła i nie doprowadzają do uszkodzeń szkliwa. Mogą być stosowane właściwie przez wszystkich. Najczęściej rekomendowane są osobom z nadwrażliwością jamy ustnej oraz posiadaczom mostów, koron, implantów czy aparatów ortodontycznych.
Szczoteczka soniczna i szczoteczka elektryczna – różnice
Choć na pozór szczoteczka soniczna i szczoteczka elektryczna (rotacyjna) wyglądają oraz działają całkiem podobnie, to różnią się w kilku kwestiach. Po pierwsze – posiadają inny kształt główki czyszczącej. W szczoteczce sonicznej jest ona podłużna, dzięki czemu obejmuje dwa zęby, natomiast w szczoteczce elektrycznej – okrągła, co pozwala jej objąć jeden ząb z każdej strony.
Po drugie – opisywane szczoteczki wykonują inny typ ruchów. W przypadku sonicznej są to ruchy wymiatające i pulsacyjne, a w przypadku elektrycznej – ruchy rotacyjne, pulsacyjne lub oscylacyjne. Według specjalistów najbezpieczniejsze dla zębów są ruchy wymiatające.
Kolejna różnica między szczoteczkami sonicznymi a elektrycznymi polega na liczbie ruchów wykonywanych w trakcie minuty pracy. Szczoteczki soniczne są w stanie wytworzyć w tym czasie nawet 96 000 ruchów, podczas gdy szczoteczki elektryczne – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ruchów. Pamiętajmy, że prędkość działania wpływa na skuteczność w czyszczeniu zębów.
Ostatnia różnica dotyczy techniki mycia zębów. Użytkownicy szczoteczek sonicznych, którzy mają doświadczenie w stosowaniu szczoteczek rotacyjnych, twierdzą, że ich używanie jest łatwiejsze, gdyż nie wymaga mocnego nacisku. Aby umyć zęby za pomocą szczoteczki sonicznej, wystarczy delikatnie przyłożyć jej główkę w miejscu styku linii dziąseł i zębów.
Która szczoteczka jest lepsza – soniczna czy elektryczna?
Zastanawiasz się, która szczoteczka jest lepsza – soniczna czy elektryczna? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Wielu specjalistów uważa, że szczoteczka soniczna, choć wykonuje więcej ruchów, jest delikatniejsza w swoim działaniu od szczoteczki rotacyjnej. Dodatkowo jest przystosowana do wytwarzania ruchów wymiatających oraz pulsacyjnych, które uważane są za bezpieczniejsze dla szkliwa zębowego oraz dziąseł. Jest ona również rekomendowana w przypadku nadwrażliwości jamy ustnej. A co wówczas, gdy posiadasz aparat ortodontyczny? W takiej sytuacji sprawdzi się zarówno szczoteczka soniczna, jak i szczoteczka elektryczna (rotacyjna). A co z ceną obu przyrządów? Szczoteczki soniczne najnowszej generacji są nieco droższe od szczoteczek rotacyjnych. Za podstawowe modele zapłacimy około 200 złotych, a za te bardziej zaawansowane technologicznie – nawet 500-600 złotych. Z kolei szczoteczki rotacyjne kosztują od 100 do 400 złotych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS