A A+ A++

Sprawa, która toczyła się przed gdańskim sądem, dotyczyła dokończenia przejęcia Energi przez Orlen. Transakcja wykupu reszty akcji i zdjęcia spółki z GPW nie została zakończona. Sprawa ciągnie się ze względu na opór akcjonariuszy mniejszościowych. W czwartek 29 lutego odbyła się rozprawa dotycząca delistingu Energi z GPW w sądzie drugiej instancji. Sąd wysłuchał jeszcze raz argumentów obu stron, ale odroczył ogłoszenie wyroku ws. apelacji Orlenu na 21 marca. Ten okazał się z korzyścią dla akcjonariuszy mniejszościowych. Akcje spółki wystrzeliły po ogłoszeniu wyroku rosnąc blisko o 12 proc.

Czytaj więcej

Akcjonariusze Energi poszli do sądu

W całej sprawie chodzi o uchylenie uchwały NWZ Energi dotyczącej zdjęcia spółki z giełdy. – W pierwszej instancji przed sądem w Gdańsku w listopadzie 2022 r. mieliśmy pozytywne dla nas rozstrzygnięcie, sąd potwierdził nasze zastrzeżenia. Stwierdził, że zostaliśmy pokrzywdzeni w efekcie tej uchwały. Teraz jesteśmy na ostatniej prostej do rozstrzygnięcia tej sprawy – mówił nam pod koniec lutego Jan Trzciński reprezentujący ponad 1000 osób – drobnych akcjonariuszy Energi zrzeszonych w fundacji „To co najważniejsze”. Uchwała ta, zaproponowana przez Orlen, miała umożliwić wykup akcji Energi należących do drobnych akcjonariuszy (mają obecnie 9,08 proc. udziałów w kapitale i 6,72 proc. w głosach), pozwalając na domknięcie przejęcia spółki. Tak się nie stało. Akcjonariusze zaskarżyli uchwałę o delistingu. W opinii naszego rozmówcy Orlen – przejmując większość akcji Energi – celowo kumulował odpisy aktualizacyjne oraz zatrzymywał zyski w spółkach zależnych, aby pokazać słabość firmy, zniechęcić do niej inwestorów i w ten sposób uzyskać akceptację niskiej ceny w wezwaniach.

Czytaj więcej

Prezes zarządu Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej dot. realizacji Strategii ORLEN2030

Były minister gospodarki: Kolejną fuzję Orlenu można zablokować

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChora na raka broni prawa do eutanazji: “Kiedy to obejrzysz, będę martwa”
Następny artykułQualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 – nowy, niemal flagowy układ dla smartfonów. Na pokład trafił m.in. potężny rdzeń Cortex-X4