A A+ A++

Nadchodząca wiosna to dobry czas, aby zacząć myśleć o nowym komplecie opon letnich. To właśnie one zapewniają najlepsze parametry podczas jazdy w cieplejsze dni. Warto zmienić je zawczasu, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze, a także uniknąć dużych kolejek do zakładów wulkanizacyjnych. Przyjrzyjmy się temu, na co zwrócić uwagę przy zakupie, jaki jest optymalny czas na wymianę, a także jakie są jej koszty.

Opony letnie mocno różnią się od wersji zimowych. Są produkowane ze znacznie twardszych mieszanek gumowych, które lepiej radzą sobie w wysokich temperaturach i wolniej się ścierają. Ich bieżniki są natomiast dostosowane do efektywnego odprowadzania wody podczas jazdy
w ulewnych deszczach towarzyszących często burzom. Dlatego warto wymienić ogumienie na lato, aby cieszyć się optymalnymi parametrami jezdnymi.

Czym kierować się przy wyborze opon letnich?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli ogumienia, co może sprawić kłopot przy wyborze, zwłaszcza niedoświadczonym kierowcom. Dlatego warto wiedzieć, czym się kierować, aby dobrać odpowiedni do swojego auta produkt. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozmiar. Dla przykładu, bardzo popularne opony letnie 215/55 r17 dostosowane są do użytku na felgach o średnicy 17”. Aby sprawdzić, jakie ogumienie będzie pasowało do auta, najlepiej wybierać takie same wymiary, jak aktualnie użytkowane lub zapoznać się z zaleceniami producenta znajdującymi się w instrukcji pojazdu, na słupku przy drzwiach kierowcy bądź na klapce wlewu paliwa.

Kolejne istotne parametry to indeksy prędkości i nośności. Pierwszy z nich określa z jaką maksymalną prędkością można jechać na danym modelu ogumienia, a drugi jakie największe obciążenie jest ono w stanie utrzymać. Dlatego koniecznie należy dobrać produkty dostosowane do użytkowanego przez nas auta. Stosowanie opon z niewłaściwymi indeksami jest nie tylko niebezpieczne, ale grozi za to również mandat.

Duże znaczenie ma też klasa opon. Modele premium od najpopularniejszych producentów kosztują dość dużo, jednak zapewniają doskonałe parametry jezdne. Będą najlepszym wyborem dla kierowców o dynamicznym stylu jazdy i dużych przebiegach. Klasa średnia to nieco tańsza opcja, która również sprawdzi się zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i w trasie,
a jednocześnie pozwoli odrobinę zaoszczędzić. Dla kierowców szukających najlepszego stosunku ceny do jakości, a przy tym jeżdżących głównie po mieście i wyróżniających się spokojnym stylem jazdy odpowiednie mogą okazać się natomiast produkty z segmentu ekonomicznego.

Kiedy najlepiej wymienić opony na letnie?

Wielu kierowców decyduje się na zmianę opon na letnie, kiedy tylko temperatury w dzień zaczynają być trochę wyższe. Warto jednak pamiętać, że pierwsze fale ciepła często szybko ustępują miejsca powracającym przymrozkom. Dlatego za optymalny okres wymiany ogumienia przyjęło się moment, w którym średnie dobowe temperatury nie spadają poniżej 7° C. Taka aura zazwyczaj jest już stabilna i ogranicza ryzyko nawracających opadów śniegu.

Koszty wymiany opon

Istotną kwestię stanowią koszty, jakie trzeba ponieść u wulkanizatora. Są one w dużej mierze zależne od rodzaju użytkowanych przez nas felg. Właściciele modeli stalowych muszą płacić zwykle o kilkadziesiąt zł mniej niż posiadacze alufelg. Spore znaczenie ma także region, w którym mieszkamy. Warto sprawdzić, jaka jest cena wymiany opon w poszczególnych miastach, ponieważ może być ona zupełnie inna w Elblągu niż np. w Bydgoszczy lub Warszawie.

Jak zadbać o swoje opony?

Warto pamiętać o właściwym sposobie przechowywania opon poza sezonem. W pierwszej kolejności powinny być one dokładnie umyte i wysuszone. Należy je składować w suchym miejscu, z dala od jakichkolwiek środków chemicznych. Trzeba również pamiętać, aby nie były wystawione na działanie promieni słonecznych. Same opony najlepiej ustawić pionowo, natomiast kiedy są założone na felgach, można ułożyć stos – jedna na drugiej.

Bezpieczna jazda to podstawa!

W okresie letnim częstym zjawiskiem są burze, którym towarzyszą ulewne opady deszczu.
W takich sytuacjach warto zatrzymać się w wyznaczonym na postój miejscu i przeczekać najgorszą nawałnicę. Zwłaszcza, kiedy wycieraczki nie dają rady ze zbieraniem deszczu.

Tylko jazda z odpowiednią prędkością, a także unikanie gwałtownych manewrów, w połączeniu
z dobrymi oponami mogą zagwarantować nam i naszym pasażerom odpowiednie bezpieczeństwo na drodze. Warto o tym pamiętać, aby podczas letnich wyjazdów uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW parkowym stawie przybyło ryb
Następny artykułTajny raport RCMP ostrzega przed zamieszkami