Jak sugeruje nowe badanie, zachodnia uprzemysłowiona dieta jest niezwykle uboga w błonnik, co okazuje się mieć ogromny wpływ na naszą zdolność trawienia roślin. Mówiąc wprost, jeśli tak dalej pójdzie, po prostu ją stracimy!
Naukowcy przekonują, że chociaż owoce i warzywa dosłownie od zawsze stanowią kluczowy element ludzkiej diety, dopiero teraz zaczynamy rozumieć, w jaki sposób nasz organizm rozkłada najobficiej występujący na Ziemi związek organiczny, czyli celulozę – twardy materiał wyściełający ściany komórkowe roślin. I tak, nowe badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców ujawniło nieznane wcześniej drobnoustroje ukrywające się w ludzkich jelitach, które są zdolne do rozkładania celulozy.
Przez dziesięciolecia zakładano, że celuloza nie może być rozkładana w organizmie człowieka w taki sam sposób, jak w jelitach krów, koni, owiec czy innych ssaków. Dopiero w 2003 roku naukowcy odkryli bakterie jelitowe człowieka, które potrafią trawić te włókna. W niedawnym badaniu wykorzystano geny tej samej bakterii w celu poszukiwania innych podobnych bakterii i przeprowadzono wyczerpującą analizą próbek kału do zbadania mikrobiomu jelitowego ludzi pochodzących z różnych czasów i regionów.
Efekty? Wygląda na to, że mamy więcej wspólnego ze zwierzętami hodowlanymi, niż wcześniej sądzono. W naszych jelitach znajduje się kilka gatunków drobnoustrojów przeżuwających celulozę, które do tej pory umykały naszej uwadze. Jeden jest silnie powiązany ze ssakami kopytnymi przeżuwającymi pokarm, inny z naczelnymi, a jeszcze inny z ludźmi. Wszystkie trzy należą do rodzaju Ruminococcus, o którym wiadomo, że mają przedstawicieli w zdrowych (i niezdrowych) jelitach człowieka i posiadają geny zaangażowane w trawienie celulozy.
Analiza ewolucyjna zdaniem badaczy “zdecydowanie sugeruje”, że powiązany z człowiekiem szczep bakterii Ruminococcus został pierwotnie przeniesiony na nas z jelit przeżuwaczy, prawdopodobnie podczas udomowienia, więc to życie ze zwierzętami mogło poprawić naszą zdolność trawienia roślin. W próbkach kału od łowców-zbieraczy, ludności wiejskiej i starożytnych ludzi żyjących od 1000 do 2000 lat temu wszystkie trzy typy drobnoustrojów występowały obficie, jednak w populacjach współczesnych uprzemysłowionych społeczeństw te same drobnoustroje jelitowe są “wyraźnie rzadkie”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS