Zmiany w programie Maluch+ były tematem spotkania spotkania samorządowców z województwa małopolskiego z wiceminister Aleksandrą Gajewską.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim rozmawiała z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego o dotychczasowej realizacji programu Maluch+ i zakładanych w nim zmian.
„Chciałam osobiście spotkać się z państwem, aby omówić stojące przed nami wyzwania oraz wysłuchać państwa uwag. Chcemy jak najlepiej sprostać państwa oczekiwaniom, aby mieli państwo gwarancję, że jesteśmy stabilnym partnerem w procesie zmian, jakie zachodzą w systemie opieki przedszkolnej” – zapewniała Aleksandra Gajewska.
Przypomniała też, że w Małopolsce wskaźnik urodzeń jest większy niż we wszystkich innych regionach Polski.
„Dla mnie najważniejsza jest rozmowa z samorządem. Chcemy zrozumieć, jakie są uwarunkowania w państwa regionie, po to abyśmy mogli jak najlepiej dostosować programy rządowe do państwa oczekiwań. Nie wyobrażam sobie, abyśmy mówili o jakimkolwiek rządowym programie bez szerokiej konsultacji z samorządem” – dodała wiceminister.
Maluch+ jest finansowany z funduszy Unii Europejskiej oraz z budżetu państwa. Dofinansowanie przysługuje podmiotom, które mogą tworzyć miejsca opieki zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Są to samorządy osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, w tym uczelnie i współpracujące z nimi podmioty oraz pracodawcy.
„Wzrost dostępności miejsc opieki przyczyni się nie tylko do zwiększenia liczby dzieci objętych opieką, ale także umożliwi łączenie życia zawodowego z rodzinnym. Dlatego też bardzo zależy nam na tym, aby białych plam było jak najmniej w Małopolsce i jak najwięcej samorządów korzystało z możliwości, jakie daje to narzędzie. Zachęcam do dyskusji o tym, jak Maluch powinien się rozwijać” – stwierdził Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski.
Jego zastępca Elżbieta Achinger podkreśliła, że kwestia pogodzenia pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem jest niezwykle istotna, a taką szansę daje zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów.
Podczas spotkania przedstawiciele gmin, które wyróżniły się podczas realizacji programu Maluch+, otrzymali specjalne podziękowania. Wśród wyróżnionych miast znalazł się Oświęcim.
„Wręczone podziękowania to dowód troski o rodziny w naszych małych ojczyznach. Rozwój miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 jest szansą dla rozwoju regionu. Liczba żłobków oraz miejsc w nich powinna się zwiększać” – powiedziała wicewojewoda Elżbieta Achinger.
Po pierwszym naborze wniosków o dofinansowanie w ramach programu Maluch+ ma powstać w Małopolsce 171 instytucji opieki dla 5,8 tys. dzieci do 3 lat. Umowy z gminami obejmują 108 planowanych placówek, a z podmiotami prywatnymi 63.
Dotychczas Małopolski Urząd Wojewódzki wypłacił na ten cel dofinansowania w wysokości 29 mln zł.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS