Stopa bezrobocia w powiecie żnińskim wynosi 9,9% i jest wyższa o mniej więcej 4%, niż w całym kraju, oraz o 2% wyższa w skali naszego województwa. Optymistyczne jest to, że są to dane z okresu zimowego, w którym zawsze bezrobocie jest wysokie, a później spada. Już 4 kwietnia w ZST w Żninie odbędzie się Festiwal Służb Mundurowych. To nowa możliwość prezentowania oferty nauki dla młodzieży oraz zatrudnienia dla dorosłych w służbach mundurowych. Na holu mechanika będzie prezentowało się na festiwalu 10 różnych stoisk. Będą żołnierze, policjanci, ratownicy wodni, strażacy i przedstawiciele innych służb.
Olga Berdysz, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie przekazała najnowsze dane o bezrobociu w powiecie żnińskim. Wynika z ich, że na koniec lutego 2024 r. zarejestrowanych było 2298 osób (1389 kobiet) w tym 1436 osób zamieszkałych na wsi, 1060 osób długotrwale bezrobotnych, 97 osób z niepełnosprawnościami. To o 252 osoby więcej niż na koniec 2023 r. Wówczas zarejestrowanych było 2046 osób bezrobotnych, w tym 1264 kobiety, 87 osób z niepełnosprawnościami, 1326 mieszkańców wsi i 1017 długotrwale bezrobotnych. Liczba poszukujących pracy kształtowała się na podobnym poziome, na koniec lutego były zarejestrowane 43 osoby, a na koniec grudnia 2023 r. 46 osób. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w latach poprzednich, związane to jest m.in. z sezonowością zatrudnienia, zakończeniem prac subsydiowanych.
BEZROBOCIE BLISKO 10%
Stopa bezrobocia na koniec grudnia 2023 r. dla powiatu żnińskiego wyniosła 9,1%, w całym województwie kujawsko-pomorskim odnotowano stopę bezrobocia na poziomie 7,1%, a w kraju 5,1%. (dla porównania w 2022 r. stopa bezrobocia dla powiatu – 8,9%, dla województwa – 7,3%, dla kraju – 5,2%). Aktualnie stopa bezrobocia dla powiatu wynosi 9,9 % (wg stanu na koniec stycznia br.).
W ewidencji osób bezrobotnych nadal duży odsetek stanowią osoby młode do 30 roku życia, osoby 50 plus i bez kwalifikacji zawodowych. Na koniec lutego br. było ich odpowiednio 656, 526 i 763. Natomiast pod względem wykształcenia dominują osoby zarejestrowane jako bezrobotne z wykształceniem zasadniczym zawodowym – stanowili oni 36,9 % ogółu bezrobotnych, najmniej mamy zarejestrowanych osób z wykształceniem wyższym (7,3 %). Wśród nowo rejestrujących się w 2024 r. najwięcej jest osób z zawodem sprzedawcy, kucharza i fryzjera.
W żnińskim urzędzie w ubiegłym roku były 72 rejestracje obywateli Ukrainy. Aktualnie zarejestrowanych jest 18 obywateli Ukrainy.
Jak wyglądały w 2023 r., a jak obecnie wyglądają miejsca pracy? Otóż w całym 2023 r. zgłoszone zostały 934 wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej (12 dla osób z niepełnosprawnościami). Dla porównania w 2022 r. do PUP zgłoszono 1340 wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej (w tym 23 dla osób z niepełnosprawnościami). Kogo poszukiwali pracodawcy? Przede wszystkim zgłaszali zapotrzebowanie na stanowiska takie jak: monter rusztowań, robotnik gospodarczy, sprzedawca, pomoc kuchenna, magazynier, ogrodnik terenów zieleni, pracownik biurowy, meliorant. Do końca lutego br. zgłoszonych zostało 230 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, przeważnie na stanowiska.: robotnik gospodarczy, spawacz, ślusarz i monter konstrukcji stalowych, technik prac biurowych.
7 MILIONÓW
– W 2024 r. dysponujemy limitem środków Funduszu Pracy/ Europejskiego Funduszu Społecznego Plus i PFRON w wysokości ponad 7 mln złotych z przeznaczeniem na aktywne formy wsparcia. Rozpoczęliśmy już realizację zadań mających na celu wsparcie osób bezrobotnych/ poszukujących pracy, przedsiębiorców, pracodawców w ramach FP i EFS plus – informuje szefowa PUP.
Przeprowadzono już pierwsze nabory wniosków o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, staży, bonów na zasiedlenie, o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej, czy też szkolenia grupowe (pracownik administracyjno-biurowy z obsługą komputera, podstawy księgowości i rachunkowości, operator koparki jednonaczyniowej do 25 ton, klasa III). W trybie ciągłym trwają nabory np. na prace interwencyjne, sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych oraz szkolenia w trybie indywidualnym, roboty publiczne, zwrot kosztów dojazdu, refundacje kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną. W najbliższym czasie planowana jest realizacja form wsparcia finansowanych w ramach środków PFRON dla osób z niepełnosprawnościami, będą to staże, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz staże w ramach projektu pilotażowego finansowanego ze środków rezerwy Funduszu Pracy. W ofercie dla pracodawców jest również finansowe wsparcie ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne, podniesienie kwalifikacji swoich pracowników( nabór uruchomiony na początku kwietnia br.) W 2024 r. na ten cel PUP dysponuje kwotą środków w wysokości 383100 zł.
Przypomnijmy, że w PUP działa Punkt Doradztwa dla Młodzieży, który został utworzony z myślą o młodych osobach do 30 roku życia, zarejestrowanych lub niezarejestrowanych z powiatu żnińskiego, które poszukują własnej ścieżki rozwoju zawodowego i wymagają wsparcia. Jaki był cel utworzenia punktu? Ma pomóc pokonać bariery związane z wejściem, czy powrotem na rynek pracy i tym samym poprawić sytuację zawodową osób do 30 roku życia. Urząd zaprasza na indywidualne konsultacje z psychologiem, konsultantem ds. społecznych w tym form pomocy społecznej, prawnikiem i konsultantem ds. ekonomiczno-finansowych, którzy chętnie wysłuchają i pomogą znaleźć rozwiązanie w pokonywaniu trudności w sferze zawodowej, jak i problemów społeczno-rodzinnych.
NA CO MOGĄ LICZYĆ KLIENCI POŚREDNIAKA W ŻNINIE?
Już w czwartek 21 marca odbędzie się konferencja pn. „Postaw na rozwój – przewodnik dla przedsiębiorców/pracodawców”, na które zapraszamy przedstawicieli instytucji, małych i średnich przedsiębiorstw z powiatu żnińskiego zainteresowanych tematyką funduszy unijnych, sytuacją lokalnego rynku pracy i rodzajem wsparcia udzielanego przez urzędy pracy.
– Natomiast 4 kwietnia zapraszamy na „Festiwal Zawodów Mundurowych” w Zespole Szkół Technicznych skierowany do wszystkich osób i instytucji zainteresowanych tą tematyką w tym młodzieży stojącej przed decyzją wyboru kierunku kształcenia i wyboru zawodu, osób bezrobotnych i poszukujących pracy. W najbliższym czasie w planach mamy również organizację spotkań z osobami bezrobotnymi i poszukującymi pracy, np. Kompetencje cyfrowe na rynku pracy, ABC rynku pracy – Internet w procesie poszukiwania pracy, Motywacja – droga do sukcesu na rynku pracy, ABC rynku pracy – wsparcie PUP w Żninie w 2024 r. Szczegółowe informacje dotyczące form aktywizacji zawodowej, podejmowanych działań, wydarzeń organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Żninie można uzyskać bezpośrednio w urzędzie u doradców klienta lub zapoznać się z nimi na stronie znin.praca.gov.pl i Facebooka PUP – przedstawiła Olga Berdysz.
Karol Gapiński
Aktualizacja: 20/03/2024 07:45
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS