To już kolejna odsłona rolniczych protestów, które rozpoczęły się jeszcze w styczniu. Po kilku akcjach, które nie przyniosły spodziewanych rezultatów, właśnie na 20 marca zaplanowano Ogólnopolski Strajk Generalny.
Protestują także rolnicy z powiatu biłorajskiego.
W środowy poranek rozpoczęła się akcja blokowania kluczowych tras, w Biłgoraju blokowane są trzy ronda :
– na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej z ul. Poniatowskiego i ul. Szwajcarską
– na skrzyżowaniu ul. Motorowej z ul. Tarnogrodzką, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835
– na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i dróg wojewódzkich nr 835 i 858
– W związku z protestem wystąpią utrudnienia w przemieszczaniu się. Apelujemy o stosowanie się do informacji i sugestii policjantów. Wyruszając w drogę powinniśmy uwzględnić dłuższy niż zwykle czas dojazdu. Będziemy obecni na każdym miejscu blokady drogi dbając o bezpieczeństwo kierujących oraz protestujących – wyjaśnia lubelska policja.
Pełny wykaz protestów na terenie Lubelszczyzny dostępny jest pod adresem https://ww
W Biłgoraju utrudnienia potrwają do godz. 15, kierowcy powinni więc uzbroić się w cierpliwość i korzystać z alternatywnych tras.
Przypomnijmy czego domagają się rolnicy. P stulaty są następujące:
1. Likwidacja unijnego “zielonego ładu”
2. Likwidacji ekoschematów w unijnej polityce rolnej
3. Zatrzymanie napływu produktów rolnych z Ukrainy
4. Ustawowe powołanie reprezentatywnej Komisji Rolniczego Dialogu Społecznego i Wojewódzkich Komisji Rolniczego Dialogu Społecznego jako form szerokiego dialogu społecznego w rolnictwie
5. Ustawowe wprowadzenie cen minimalnych na podstawowe produkty: mleko, trzoda, wołowina, zboża – uruchomienie natychmiastowego skupu interwencyjnego zbóż np. na poziomie 303 euro/t pszenicy
6. Podjęcie zmian organizacyjnych w Krajowej Grupie Spożywczej, która na zasadzie działalności globalnej będzie skupiała wszystkie działy produkcji zwierzęcej i roślinnej wraz z krajowym handlem i przetwórstwem w najistotniejszych gałęziach.
7. Przywrócenie wcześniejszych emerytur dla rolników, w celu wzmocnienia wymiany pokoleniowej na wsi
8. Ustawowe uregulowanie kwestii prowadzenia działalności rolniczej na wsi, które poprzez stworzenie rolniczej przestrzeni produkcyjnej zapewni pierwszeństwo dla produkcji rolniczej na terenach wiejskich – odstąpienie od szkodliwych w tym zakresie rozwiązań unijnych
9. Wprowadzenie obligatoryjnego systemu kontroli wag i urządzeń pomiarowych w punktach skupów płodów rolnych oraz systemu kontroli skupu i obrotu produktów rolnych.
10. Wprowadzenie dopłaty do paliwa – 2 zł do litra w 2024 roku
Rolnicy już zapowiadają, że to nie koniec. Jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, a na to się nie zanosi, będzie można spodziewać się kolejnych akcji protestacyjnych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS