A A+ A++

Trwa przebudowa Starego Rynku. Archeolodzy podkreślają, że teren o powierzchni ponad 4000 m² zostało przebadane w 80 procentach.

Na terenie znaleziono m.in. szczelinę przeciwlotniczą zbudowaną najprawdopodobniej przez żołnierzy niemieckich podczas drugiej wojny światowej. Są też starsze zabytki, to m.in. drewniana studnia, która mogła powstać w XVII wieku, są też podkowy, monety z Księstwa Warszawskiego, elementy ceramiki.

Archeolodzy wskazują, że na pabianickiej starówce kwitł handel, co potwierdzają znalezione artefakty, m.in. tzw. plomby, czyli ówczesne znaki akcyzowe z całej Polski.

Badania archeologiczne zaplanowane są do połowy kwietnia.

– W miarę postępu badań archeologicznych kontynuowana będzie budowa nawierzchni oraz instalacji podziemnych, w dalszym etapie – stopniowy montaż elementów małej architektury  i nasadzenia zieleni w rabatach. Równolegle do prac brukarskich wykonywana będzie fontanna oraz montaż oświetlenia. Wspomniane rozszerzenie prac archeologicznych przesunęło termin zakończenia prac na połowę sierpnia 2024. Przy remoncie wykorzystana jest kostka z ul. Zamkowej, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i konserwatora zabytków, m.in. do wykonania nawierzchni dróg przylegających i na płycie rynku – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta Pabianic.

Wczoraj (18 marca) ogłoszony został przetarg na przebudowę drogi wschodniej i południowej przy Starym Rynku, co poszerzy zakres zagospodarowania tego terenu. W zakres wchodzi wymiana nawierzchni, budowa chodników, oświetlenia i kanalizacji deszczowej (droga wschodnia). Dofinansowanie pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych (2 mln zł).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLądowanie awaryjne MQ-9 w Polsce. Rosyjskie zakłóce­nia? Chyba jednak nie
Następny artykułFuzja Poczty Polskiej i części Orlenu? “Osobne działanie bez merytorycznego uzasadnienia”