A A+ A++

Gen. bryg. Elżbieta Zawacka była żołnierzem KG ZWZ-AK, powstańcem warszawskim, emisariuszką Komendanta Głównego ZWZ do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Wsławiła się byciem jedyną kobieta wśród elitarnego grona 316 cichociemnych. Jedna z dwóch kobiet obok gen. Marii Wittek w dystynkcji generalskiej w Naszym kraju.

Po wojnie była wybitnym nauczycielem akademickim w stopniu profesora na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz społeczniczką, działaczką organizacji pozarządowych związanych z propagowaniem świadomości oraz wiedzy na temat AK. Z jej inicjatywy powstała fundacja Archiwum Pomorskie AK obecnie Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu, była także współzałożycielką Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W 2006 roku została mianowana przez Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego na stopień generała brygady.

Urodziła się 19 marca 1909 r. w Toruniu. Przed II wojną światową jeszcze w trakcie swojej edukacji działała jako instruktorka Przysposobienia Wojskowego Kobiet.

W 1939 r. w Katowicach pełniła funkcję komendantki Rejonu Śląskiego PWK. We wrześniu 1939 r. była żołnierzem Kobiecego Batalionu Pomocniczej Służby Wojskowej, walczącym
w obronie Lwowa. Od października 1939 r. do końca 1945 r. była żołnierzem „podziemnego wojska”. Zaprzysiężona do SZP w Warszawie pod pseudonimem „Zelma” organizowała na Śląsku, z członkiń PWK, autonomiczną komórkę kobiecą. Głównie dzięki jej działaniom kobiety otrzymały prawa żołnierskie

Pod koniec 1940 r. została przeniesiona do Warszawy, gdzie jako kurierka KG ZWZ-AK pod pseud. „Zo”, stała się legendarną postacią europejskich kurierów. Organizowała szklaki na zachód oraz północdla kurierów. W latach 1939-1945 posługując się doskonale przybranymi fałszywymi tożsamościami przekraczała granice ponad sto razy przewożąc wiadomości oraz meldunki. Zanim wyjechałam z Polski musiałam się nauczyć każdego szlaku na pamięć ze wszystkimi stykami, możliwościami przejścia. To była ogromna praca pamięciowa[1]

W lutym 1943 r. wyruszyła jako emisariuszka Komendanta Głównego AK przez Niemcy, Francję, Andorę, Hiszpanię i Gibraltar do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Do Londynu dotarła 01 maja, gdzie zdała relacje gen. Sikorskiemu z sytuacji w okupowanym kraju.
Z Londynu powróciła 10. września 1943 r. skokiem spadochronowym. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 10.09 został ustanowiony Świętem 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Gen. Zawacka zmarła 10 stycznia 2009 r. w Toruniu, 68 dni przed swoimi setnymi urodzinami. Została pochowana na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu z honorami wojskowymi należnymi generałom Wojska Polskiego.

Zespół Prasowy 8.K-PBOT.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPijany traktorzysta
Następny artykułDrzewa, które generują prąd. “Wyrastają” w kolejnych miastach