A A+ A++

Na miłośników czekolady w Warszawie czeka nie lada atrakcja. Już niedługo w ramach największej od 100 lat inwestycji Wedla otwarte zostanie muzeum czekolady wraz z pijalnią i tarasem widokowym.

Już niemal 20 lat minęło od wejścia na ekrany kin filmu “Charlie i fabryka czekolady”. Niejedno dziecko chciałoby znaleźć w swojej tabliczce złoty bilet, który dałby możliwość odwiedzenia niezwykłej fabryki, w której powstają uwielbiane na całym świecie słodkości. Już niedługo takie marzenie będzie mogło być spełnione (przynajmniej częściowo). Przy fabryce Wedla powstanie muzeum czekolady z pijalnią i tarasem widokowym. Może nie będzie tam Umpa Lumpów i całych rzek czekolady, ale za to będzie można odkryć “fascynujący świat produkcji czekolady, który dostarczy wrażeń angażujących wszystkie zmysły”, zapowiada Maciej Herman, dyrektor zarządzający firmy Wedel.

Warszawa: Na Pradze Południe będzie muzeum czekolady

W Warszawie tuż obok Fabryki Czekolady E.Wedel, nad brzegiem jeziora Kamionkowskiego na Pradze Południe dobiega końca największa lat 100 lat rozbudowa fabryki czekolady Wedla. Początkowo miała się rozpocząć w 2019 roku, ale m.in. przez ograniczenia związane z pandemią termin rozpoczęcia prac przesunął się o trzy lata. Projekt obejmował budowę budynku z nowymi liniami produkcyjnymi, a także rozbudowę centrum R&D (badań i rozwoju), gdzie będą opracowywane nowe produkty.

Do zrewitalizowanego budynku, gdzie dawniej zlokalizowane były silosy na kakao, przeniesiono część produkcji. Znajdzie się tu również dział badań i manufaktura zapewniająca wyroby dla sieci pijalni czekolady. Ale potężna przestrzeń zajmująca 8 tys. mkw. pozwoli na więcej. Dlatego zaplanowano tu muzeum czekolady, a na szczycie sześciopiętrowego budynku znajdzie się taras widokowy z widokiem na panoramę Warszawy i Park Skaryszewski.

Wedel jest obecny na warszawskim Kamionku od lat 30. XX w., gdy Jan Wedel, syn Emila, wnuk Karola – założyciela firmy, zbudował tu zakład produkcyjny. Fabryka od tego czasu pozostaje sercem produkcji znanych słodyczy.

Obecny projekt różni się od pierwotnego z 2019 roku. Odpowiada za nie firma MiB Architekci. Elewacja, która niektórym przypominała przetłoczenia z wafelków, została zmieniona w kostkę nawiązująca do wyglądu czekolady. Początkowa biel została zamieniona na kontrastującą z sąsiednim budynkiem czerń z jasnym brązem, … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodziękowanie za inicjatywę i szlachetny gest
Następny artykułSegregacja odpadów. Będą zmiany w przepisach